Pogoda w Helsinkach

Pogoda w Helsinkach

Opublikowany Dodaj komentarz

Na jaką pogodę możemy liczyć podczas wyjazdu do Helsinek? Czy tamtejszy klimat mocno różni się od tego panującego w Polsce? Kiedy najlepiej wybrać się do stolicy Finlandii?

Helsinki leżą w strefie klimatu umiarkowanego, morskiego. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że tamtejsza pogoda może różnić się od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Efekt cieplarniany daje o sobie dość mocno znać i okazuje się, że fińskie lato okazuje się coraz cieplejsze! Zobaczmy więc jak to wygląda w praktyce!

Pogoda w Helsinkach – lato

Latem w Helsinkach temperatura przeciętnie wynosi od 15°C do nawet 30°C. Dni są długie, a noce krótkie. Dla nas początkowo może się to okazać dość zaskakujące. Często występują deszcze, ale także słoneczne dni. To zdecydowanie najlepsza pora roku na wyjazd do stolicy Finlandii. Miasto wtedy ożywa! Odbywa się mnóstwo festiwali kulturalnych, a także imprez na świeżym powietrzu! Mieszkańcy miasta ruszają na plaże, a także boiska sportowe. Zdrowy tryb życia to dla nich podstawa.

Jesień

Jaka jest pogoda w Helsinkach jesienią? Ta pora roku jest w stolicy Finlandii chłodna i wilgotna. Temperatury spadają, a przeciętne wartości wahają się od 10°C do 15°C. Liście zmieniają kolory, tworząc piękne krajobrazy. Jesień jest również okresem, w którym można cieszyć się kulturalnymi wydarzeniami, do których bez wątpienia należy Helsinki Design Week! Będąc jesienią w Helsinkach warto odwiedzić: Porvo.

Zima w Helsinkach

Zima w Helsinkach jest zimna i ciemna. Średnie temperatury wynoszą od -5°C do 0°C, chociaż czasami mogą spadać poniżej -10°C. Duże opady śniegu tworzą malownicze pejzaże. Jest to doskonały czas na korzystanie z zimowych atrakcji. W okresie przedświątecznym miasto jest pięknie podświetlone i przystrojone zimowymi/ świątecznymi dekoracjami! Jak na każdą europejską stolicę przystało, w Helsinkach każdego roku odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy (Helsinki Christmas Market). Na terenie Placu Senackiego rozstawiają się sprzedawcy z tradycyjnymi fińskimi potrawami, wyrobami rzemieślniczymi, a w powietrzu unosi się zapach grzanego wina.

Pogoda w Helsinkach – wiosna

Wiosna w Helsinkach charakteryzuje się zmiennymi temperaturami. Średnie wartości wynoszą od 0°C do 20 C. Jest to okres, w którym miasto budzi się do życia, a przyroda rozkwita. To dobry czas na zwiedzanie ogrodów i spacerów po parkach. Dla mnie to także wspomnienie tegorocznego Helsinki City Running Day <3 Gorąco polecam Wam tą imprezę!


Related content