Nordic walking

Nordic walking – fiński sposób na zdrowe życie

Opublikowany 26 komentarzy

Nordic walking to forma aktywności fizycznej, polegająca na spacerach ze specjalistycznymi kijkami. 

Nordic walking

Uprawianie nordic walkingu wzmacnia mięśnie, odciąża stawy i przede wszystkim umożliwia spalanie kalorii. To doskonały sposób na zrzucenie poświątecznych zapasów.

Nordic walking narodził się w Finlandii w latach 20-tych ubiegłego wieku. Początkowo był stosowany jako trening w narciarstwie biegowym. Biegacze chodzili z kijkami przez okrągły rok, dzięki czemu przygotowywali się do zawodów. Z biegiem lat nordic walking zyskiwał na popularności. Jego sława bardzo szybko przekroczyła granice Skandynawii, a kilka lat temu dotarła także do Polski. Zasady i szczegółowy opis nordic walkingu po raz pierwszy opisał opisał Marko Kantaneva w 1997 roku.

Nordic walking

Fiński sposób na zdrowie

Finowie słyną z zamiłowania do sportu i wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych. Nordic walking jest więc dla nich idealnym sposobem na utrzymanie odpowiedniej kondycji i spalanie niepotrzebnych kalorii. Tę formę sportu uprawiają zarówno mieszkańcy większych miast, jak i mniejszych miejscowości. Najczęściej zdarza się tak, że mieszkańcy np. Helsinek wyjeżdżają poza miasto w okolice parków narodowych i własnie tam spacerują z kijkami. Najpopularniejszymi destynacjami są Park Narodowy Nuuksio i Park Narodowy Oulanka. Genialne krajobrazy, natura w najczystszej postaci i mnóstwo kilometrów do przemierzenia – czyli to co mieszkańcy Finlandii lubią najbardziej.

Nordic walking

Helsinki są świetnie przystosowane dla osób chcących uprawiać w mieście jakąkolwiek aktywność fizyczną. Ścieżki rowerowe, biegowe, siłownie na otwartym powietrzu, a do tego otoczenie parków i krystalicznie czystych jezior. Prawdziwym centrum helsińskiego sportu jest Central Park o powierzchni 10 kilometrów kwadratowych.

DSC01260

Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

Nordic walking to forma aktywności fizycznej angażująca 90% mięśni naszego ciała, w tym: mięśnie klatki piersiowej, bicepsy, tricepsy czy chociażby mięśnie brzucha. W porównaniu do zwyczajnego marszu sposób stymulacji mięśni do pracy jest zupełnie inny, dzięki czemu są one dodatkowo wzmocnione. Podczas godzinnego spaceru z kijkami organizm ludzki jest w stanie spalić od 400 do 450 kalorii. Podczas, gdy w trakcie zwyczajnego marszu spalamy ich o połowę mniej.

Nordic walking:

  • usprawnia układ oddechowy oraz sercowo – naczyniowy,
  • łagodzi napięcia mięśniowe,
  • odciąża stawy,
  • rozwija wytrzymałość ramion,
  • wzmacnia mięśnie,
  • zwiększa ilość poboru tlenu

nordic

Podstawowym elementem nordic walkingu są oczywiście kijki. Kupicie je w każdym sklepie sportowym. Tak naprawdę do jego wykonywania poza motywacją nie jest wam potrzebne właściwie nic innego 🙂 Zanim zaczniecie swoją przygodę z nordic walkingiem warto skonsultować się ze specjalistą. W Polsce funkcjonuje Polska Federacja Nordic Walkingu na jej stronie znajdziecie wszelkie niezbędne informacje związane z wykonywaniem tej formy rekreacji, ale także kalendarium eventów. Nordic walking z roku na rok staje się coraz popularniejszy w naszym kraju. Warto pamiętać, że spacer z kijkami może przynieść wam same korzyści. Po poświątecznym szaleństwie warto zainteresować się tym tematem…

Related content