Käärijä

Kim jest Käärijä? Poznaj sylwetkę fińskiego reprezentanta na Eurowizji!

Opublikowany Dodaj komentarz

Käärijä to obecnie jeden z najpopularniejszych artystów z Finlandii. Sławę zawdzięcza występowi na Eurowizji w Liverpoolu w 2023 roku. Prywatnie nazywa się Jere Pöyhönen i urodził się w Helsinkach!

Fenomen popularności Käärijä jest już nie do zatrzymania. Skromny chłopak, który wychował się w miejscowości Vantaa, pod Helsinkami, szturmem podbił rodzimy rynek muzyczny i zyskuje popularność także poza granicami Finlandii. Jere Pöyhönen ma zaledwie 29 lat, a jego utwór Cha cha cha jest jednym z najchętniej odtwarzanych fińskich utworów na Spotify.

UMK Finland

Käärijä

Käärijä 26 lutego 2023 zajął pierwsze miejsce w konkursie Uuden Musiikin Kilpailu, UMK. Są to fińskie preselekcje do konkursu Eurowizji. Tegoroczną edycję po raz pierwszy poprowadził Samu Haber, wokalista nieistniejącego już zespołu Sunrise Avenue. Podczas jednego z wywiadów Käärijä powiedział, że występ na Eurowizji będzie dla niego dużym wyznaniem, gdyż nie mówi po angielsku. Tuż po preselekcjach rozpoczął intensywny kurs językowy.

Käärijä i wsparcie w Finlandii

Käärijä

Jere Pöyhönen od samego początku uznawany był za faworyta Eurowizji. Posiadał ogromne wsparcie zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w samej Finlandii. Elementy wzorowane jego charakterystycznym, zielonym strojem pojawiały się w miejscach publicznych największych fińskich miast. Można było je znaleźć chociażby na dworcu głównym w Helsinkach. Ale to nie wszystko! Podobizna Käärijä pojawiała się na ekranach na lotnisku w Helsinkach, tramwajach, czy na Stadionie Olimpijskim podczas Helsinki City Running Day.

Finał Eurowizji

Tegoroczny występ reprezentanta Finlandii podczas Eurowizji w Liverpoolu należał do najbardziej udanych. Pojawił się na scenie z czwórką tancerzy. Bardzo szybko okazało się, że ma największe szanse na zwycięstwo i tak się po części stało. Zyskał 526 526 punktów, w tym 376 pkt od telewidzów (1. miejsce) i 150 pkt od jurorów (4. miejsce). Finalnie zajął drugie miejsce.

Po konkursie jego kariera nabrała jeszcze większego tempa. Pojawiał się w stacjach telewizyjnych i radiowych w całej Europie. Telewizja Yle transmitowała na żywo koncert z Helsinek, który można było oglądać na całym świecie! Władze miejscowości Vantaa doceniły przywiązanie Jere do rodzinnej miejscowości. Otrzymał on mieszkanie, w którym zupełnie za darmo może mieszać przez rok. Od czasu zakończenia Eurowizji do lipca zagrał około 30 koncertów, a jego kalendarz jest wypełniony po brzegi.

Czytaj także: City break w Helsinkach

Muzyka

Jego kariera muzyczna rozpoczęła się od roku 2014. Jere był wtedy producentem muzycznym. Wkrótce potem pojawiły się dość poważne problemy zdrowotne. Finalnie w 2018 wydał ep-kę Peliä, a w 2020 album studyjny pt. Fantastista. Wykonuję muzykę z pogranicza hip-hopu, rapu i muzyki elektronicznej. Po powrocie z Eurowizji kawałek Cha cha cha doczekał się remiksu wynikającego z kolaboracji Käärijä z Alanem Walkerem. Dzisiaj artysta bardzo intensywnie pracuje i koncertuje przede wszystkim w rodzinnej Finlandii. Być może z czasem zacznie pojawiać się także za granicą. Z pewnością ma już fanów w Polsce!

Related content