Katedra Luterańska w Helsinkach

Katedra w Helsinkach – co musisz wiedzieć?

Opublikowany Dodaj komentarz

Katedra w Helsinkach to turystyczny numer jeden na mapie stolicy Finlandii. Jest wizytówką miasta i miejscem, które po prostu trzeba odwiedzić!

Być w Helsinkach i nie wybrać się w okolice Katedry Luterańskiej to po prostu grzech! To miejsce kultowe, które robi wrażenie nawet na największych malkontentach! Co warto o niej wiedzieć ?

Katedra Luterańska – lokalizacja

Katedra Luterańska w Helsinkach

Katedra Luterańska znajduje się w samym sercu Helsinek, na Placu Senackim (Senaatintori). Jest widoczna ze wszystkich punktów na terenie miasta, ale nie tylko. Ten biały gmach dostrzeżecie, zbliżając się także do jego wybrzeży. Dobrą widoczność zapewnia murowane podwyższenie, do którego prowadzi 47 schodków. Wnętrze Katedry Luterańskiej zostało podzielone na dwa poziomy, w tym nawa główna z niezwykle oszczędnymi zdobieniami. Zarówno wnętrze jak i zewnętrzna fasada nadają temu miejscu majestatyczny charakter. Poza Katedrą na Placu Senackim znajdują się budynki ważnych instytucji państwowych, siedziba premiera, Uniwersytet, czy chociażby pomnik Aleksandra II. Miejski gwar jest właściwie nieodczuwalny chyba, że w okresie przedświątecznym, kiedy to Senaatintorii zamienia się w plac targowy.

Czytaj także: City break w Helsinkach

Historia Kadry w Helsinkach

Katedra w Helsinkach była budowana w latach 1830-1852 i zaprojektowana przez niemieckiego architekta Carla Ludwiga Engla. Prace trwały tak długo, ponieważ projektant nieustannie udoskonalał projekt. Katedra została zbudowana w stylu klasycystycznym, a jej fundamenty stworzono na kształt greckiego krzyża. Finalnie budynek został ukończony w roku 1852, a za finansowanie odpowiedzialny był car Mikołaj. Budynek aż do czasu uzyskania przez Finlandię niepodległości nosił nazwę Nikolainkirkko (kościół św. Mikołaja-od imienia cara Rosji). Potem nazwę zmieniono na Suurkirkko. Katedra przeszła właściwie bez szwanku pożar, który wybuchł na Placu Senackim w roku 1959.

Zwiedzanie

Katedra w Helsinakch

Wnętrze katedry jest równie imponujące, z wysokimi sklepieniami, witrażami i pięknymi ołtarzami. Katedra może pomieścić około 1 300 osób i jest popularnym miejscem organizacji koncertów i innych wydarzeń muzycznych. Katedra w Helsinkach jest także siedzibą arcybiskupa Fińskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego. Codziennie odbywają się w niej nabożeństwa oraz różnego rodzaju uroczystości religijne.

Katedra w Helsinkach jest otwarta do zwiedzania od poniedziałku do soboty w godzinach: 9:00-18:00, w niedziele 11:00 -18:00 oraz od czerwca do sierpnia od poniedziałku do soboty w godzinach: 9:00-21:00, niedziela 11:00 -21:00. Godziny odwiedzin mogą ulec zmianie ze względu na wydarzenia organizowane w budynku. Bilet wstępu kosztuje 5 euro i można go kupić samodzielnie w kasie samoobsługowej. Zakup jest dobrowolny. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów jest przeznaczony na ochronę i renowację Katedry.

Related content