Helsinki – stolica Finlandii

Opublikowany 49 komentarzy

Wystarczy zaledwie jedna podróż by zakochać się w Finlandii bez pamięci. Tętniące życiem Helsinki, sprawią, że wasze serce zacznie bić szybciej. 

Suomenlinna

Jeśli zastanawiacie się czy możliwe jest połączenie nowoczesnej metropolii z niemal nienaruszoną przez człowieka naturą, w stolicy Finlandii przekonacie się, że to naprawdę wykonalne! Prawdziwy charakter Helsinek można poznać jeszcze w trakcie lotu nad miastem. Widok setek wysp z okna samolotu z pewnością wprawi was z zachwyt. Poznawanie miasta nie zajmuje aż tak wiele czasu jak podróżowanie po Berlinie czy Rzymie. Helsinki zamieszkuje nieco ponad pół miliona ludzi, a ich powierzchnia jest tak mała że spokojnie znajdziecie czas na odwiedzenie wszystkich atrakcji w ciągu 3-4 dni.

Helsinki fot. Riku Pihlanto

Stolica ma dwa oblicza – miejskie, na które składa się część biznesowa i siedziby największych fińskich firm oraz wyspiarska. Ta druga to skupisko restauracji, klubów i terenów, na których można się zrelaksować. Zwiedzanie można w doskonały sposób połączyć z aktywnością fizyczną. Helsinki są do tego świetnie przygotowane. W mieście wyznaczono aż 750 kilometrów tras rowerowych, ścieżki przeznaczone do biegania czy nornic walkingu.

Praktyczne informacje związane z Helsinkami 

Helsinki

Helsinki – designerska stolica

Planując wyjazd do Helsinek należy przygotować się na to, że na miejscu raczej nie zaznamy widoku średniowiecznych zamków, nie zobaczymy też tradycyjnej europejskiej starówki. W całej Finlandii zachwalało się bardzo niewiele romańskich i gotyckich zabytków. Stolica jest jednak mekką nowoczesnej architektury. Czego dowodzi tytuł „Światowej Stolicy Designu”, który Helsinki otrzymały w 2012 roku.

Helsinki

fot. Jussi Hellstén

Międzynarodową sławę fińskiemu designowi przynieśli z pewnością Alvar Aalto, twórca projektów gmachów: Finlandia Talo czy Politechniki Helsińskiej oraz Gottlieb Eliel Saarinen – pomysłodawca   wyglądu dworca kolejowego oraz Muzeum Narodowego w Helsinkach. Kwintesencję fińskiego designu znaleźć można w Muzeum Designu. (Högbergsgatan 23) Warto odwiedzić to miejsce. To kawał historii i wszystkie najważniejsze dzieła fińskiej projektantów w jednym miejscu.

Design Helsinki

Fiński design

Plac Senacki w Helsinkach

Sercem Helsinek jest Plac Senacki z Katedrą Luterańska (Tuomiokirko) na czele. Biały gmach budynku jest widoczny zarówno z morza, jak i z większości punktów obserwacyjnych na terenie metropolii. Katedra to najpopularniejszy, znajdujący się niemal na każdej pocztówce symbol stolicy. Do Placu Senackiego prowadzi Sofiankatu – urocza uliczna, która podobno od czasu swojego powstania (ok. 1640 rok) niemal nie zmieniła pierwotnego wyglądu. Jej elementem jest zielona budka telefoniczna z lat 30 ubiegłego wieku. Zdjęcie z wnętrza tej budki to obowiązkowy punkt każdej wizyty w Helsinkach!

Katedra w Helsinkach

fot. Juho Kuva

Kauppatori

Po dosłownie 15 minutach pieszej wycieczki z Placu Senackiego można dotrzeć do   największego miejskiego targowiska Helsinkach- Kauppatori. Co najzabawniejsze plac targowy umiejscowiony tuż pod oknami Pałacu Prezydenckiego. Na Kauppatori   spróbujecie tradycyjnych fińskich potraw takich jak: grillowany łosoś, przysmaki z renifera czy niedźwiedzia, pierogi karelskie (karjalanpirakka), bułki z cynamonem (pulla). Kupicie także owoce warzywa, ryby, ubrania pamiątki czy fińskie rękodzieła.

Plac targowy w Helsinkach

fot. Juho Kuva

Temppeliaukio

Spacerując po Helsinkach warto zajrzeć także do Temppeliaukio (Kościół w skale). Na pewno nie będzie żałować! To jedyny taki budynek w skali całego świata. Oglądając to miejsce z zewnątrz ma się wrażenie, że przed waszymi oczami widnieje latający spodek.

Kościół w skale

Kościół został wydrożony w naturalnej, granitowej skale, a jego dach ma został przykryty miedzianą kopułą w kształcie owalnym. Wnętrze ma bardzo surowy   klimat i jest oświetlane naturalnym światłem słonecznym. Ze względu na doskonałą akustykę w Temppeliaukion kirkko odbywa się mnóstwo koncertów. Czasem wyjątkową specyfikę tego miejsca zaburza zbyt duża ilość turystów …

Kościół w skale

Fińskie zwyczaje

Zwiedzanie miasta bez wizyty Saunie? To przecież niemożliwe! Dla Finów sauna jest miejscem naprawdę szczególnym. Zaprzestają tam wszelkich kłótni i sporów. Zaledwie kilkuminutowa tradycyjna fińska „parówka” pozwoli się zrelaksować i oczyści ciało z toksyn. Helsinki posiadają kilka publicznych saun, najstarszą z nich jest Kotihajunsauna (www.kotiharjunsauna.fi). Wypoczęci i zrelaksowani możecie spokojnie oddać się kolejnym przyjemnościom, a do takich zdecydowanie będzie należała wycieczka do jednej z najpiękniejszych wysp Finlandii. Fińska sauna

Sauna

fot. Vastavalo / Saara Kostama

Suomenlinna – magiczna wyspa

Suomenlinna jest oddalona o zaledwie 15 minut podróży promem z południowej części Kauppatori. To miejsce z pewnością na długo zapadnie w waszej pamięci. Wyspa od początku swojego istnienia pełniła funkcję twierdzy. Na jej konstrukcję składają się mury obronne i około 1300 dział, skrzętnie ukrytych w skałach.

Suomenlinna

fot.Jussi Hellstén

Widok fortecy w połączeniu z surowym brzegiem Bałtyku tworzą naprawdę mistyczny klimat. Będąc na Sumenlinnie warto zobaczyć Muzeum Lalek i Zabawek, Muzeum Artylerii Wojskowej, czy też ocalały z czasów II wojny światowej okręt podwodny. Od. To idealne miejsce na spacery, czy też wycieczki rowerowe. Zwiedzenie wszystkich atrakcji zajmie wam przynajmniej kilka godzin, jednak gwarantuję, że nie będziecie chcieli szybko stamtąd wracać.

Suomenlinna

fot. Jussi Hellstén

Fotografie pochodzą z serwisu Visit Finland

Related content