Stolica Finandii

Helsinki – co warto zobaczyć?

Opublikowany Dodaj komentarz

Helsinki to jedna z najbardziej klimatycznych europejskich miast. Które miejsca warto odwiedzić w tamtejszy centrum? Oto kilka moich podpowiedzi.

Helsinki są eko!

Choć stolica Finlandii w porównaniu do innych europejskich stolic jest stosunkowo niewielka (0,5 miliona mieszkańców) naprawdę nie ma się czego wstydzić. Jest świetnie skomunikowana, mieszczą się w niej siedziby najważniejszych firm, a duch nowoczesnego designu jest widoczny niemal w każdym centymetrze. To miasto zasługuję na tytuł prawdziwej Eko Stolicy. Kilkanaście zadbanych parków, zatoki i krystalicznie czyste jeziora. Nie brakuje też ścieżek rowerowych, czy specjalnie wytyczonych tras do biegania. Jak to wszystko zorganizować? Zdaniem Finów recepta może być tylko jedna – zamiast się odgradzać żyjemy w kontakcie z naturą. To nam się po prostu opłaca.

Katedra Luterańska

Helsinki

Numerem jeden na turystycznej mapie stolicy Finlandii jest Katedra Luterańska znajdująca się w samym sercu Helsinek. Jest widoczna z wszystkich punktów na terenie miasta, ale nie tylko. Ten biały gmach dostrzeżecie zbliżając się także do jego wybrzeży. Dobrą widoczność zapewnia murowane podwyższenie, do którego prowadzi 47 schodków. Wnętrze Katedry zostało podzielone na dwa poziomy, w tym nawa główna z niezwykle oszczędnymi zdobieniami. Zarówno wnętrze jak i zewnętrzna fasada nadają temu miejscu majestatyczny charakter. Poza Katedrą na Placu Senackim znajdują się budynki ważnych instytucji państwowych, siedziba premiera, Uniwersytet, czy chociażby pomnik Aleksandra II. Miejski gwar jest właściwie nieodczuwalny, chyba, że w okresie przedświątecznym, kiedy to Senatinorii zamienia się w plac targowy.

Helsinki Christmas Market

Odbywa się tam Jarmark Bożonarodzeniowy Joulutori Helsingin keskustassa Christmas Market. Zaopatrzymy się tam w rękodzieła, ozdoby choinkowe, ale także w potrawy świąteczne z różnych części świata. Przebywając w pobliżu Katedry przejdźcie się uroczą uliczką Sofikatu, na której stoi słynna zielona budka telefoniczna (Puhelin). Po zwiedzeniu serca Helsinek trzeba poczuć ich smak.

Kauppatori – popularny plac targowy

Plac targowy Kauppatori jest oddalony o 15 minut pieszej wycieczki z Placu Senackiego. To miejsce to istny raj dla smakoszy i pasjonatów zdrowej żywności. Kupimy tam warzywa, owoce oraz dania tradycyjnej kuchni fińskiej (m in. kotlet z renifera), czy też ryby przyrządzane na przeróżne sposoby. Absolutnym numerem jeden jeśli chodzi fińskie dania rybne jest smażony okoń. Naprawdę rozpływa się w ustach. Wśród napojów króluje gloogi – grzane wino z domieszką aromatycznych przypraw korzennych. Na deser tradycyjna fińska pulla – bułka cynamonowa.

Po bombie kalorycznej czas na dawkę adrenaliny, w tym celu wybieramy się na mobilny taras widokowy, stworzony na wzór London Eye – Helsinki Wheel (kraniec Kaupattori) – widok panoramy miasta z tego miejsca każdego turystę wprawi w zachwyt. Po zejściu z tarasu pokuśmy się o chwilę wytchnienia i wybierzmy się do klimatycznego Kościoła w Skale (Tempprliaukio).

Tempprliaukio – perła na mapie Helsinek

Helsinki

fot. Visit Finland

To istna perła współczesnego fińskiego designu. Owalny kształt kościoła został wydrożony w naturalnej, granitowej skale. Jego wnętrze jest wypełnione przerażająco surowym wyglądem. Ze względu na doskonałą akustykę w Kościele odbywają się także koncerty. Dach świątyni przypomina latający spodek. Zbliżając się do Tempprliaukio zawsze mam wrażenie, jakbym zbliżała się do statku kosmicznego, który właśnie wylądował w środku osiedla mieszkalnego. Wokół kościoła znajdują się bowiem bloki i kilka sklepów z pamiątkami. Niespotykany design Tempprliaukio nie jest w Helsinkach wyjątkiem – to miasto to prawdziwa mekka współczesnej architektury. Genialne projektów w tym mieście zdecydowanie nie brakuje! Przestrzenne biurowce, surowe wnętrza budynków użyteczności publicznej, nowoczesne muzea, czy chociażby niemal mistrzowski projekt funkcjonalnego Głównego Dworca Kolejowego. Choć nie zaznacie tu romanistycznych zabudowań to nowoczesny wygląd w pełni ten brak rekompensuje. Nie bez przyczyny Helsinki zyskały tytuł Światowej Stolicy Designu 2012 roku!

Marimekko

Fani mody i zakupów przebywając w Helsinkach z pewnością nie będą się nudzić!. Wystarczy przespacerować się jedną z głównych ulic miasta – Esplandii (prostopadła do Sofikatu) . Nie dość , że w okresie przedświątecznym jest bajecznie przyozdobiona, to jeszcze gromadzi butiki najważniejszych światowych projektantów, a wśród nich sklep Marimekko – znanego na całym świecie symbolu fińskiego wzornictwa. Charakterystyczny dla Marimekko wzór kwiatowy pojawia się w kolekcjach ubrań, artykułów dekoracyjnych do mieszkań, czy chociażby samolotach fińskich linii lotniczych.

Related content