fot NATO

Helsinki przygotowują się do wizyty Joe Bidena

Opublikowany Dodaj komentarz

Prezydent USA Joe Biden przyleci do Helsinek w środę 12 lipca. Oficjalne uroczystości mają rozpocząć się w czwartek. W ramach wizyty zaplanowane jest miedzy innymi spotkanie z prezydentem Finlandii Sauli Niinistö.

Joe Biden przyleci do Helsinek bezpośrednio ze stolicy Litwy Wilna. Tam obywa się spotkanie NATO. Air Force One ma wylądować na lotnisku w Helsinkach około 22:25 czasu lokalnego.

Spotkanie z prezydentem Niinistö

Prezydent Joe Biden Biden spotka się w czwartek z prezydentem Niinistö i weźmie także udział w szczycie przywódców krajów nordycko-amerykańskich. Helsinki są już na ostatnim etapie przygotowań do wizyty amerykańskiego prezydenta. Obecność Bidena ma śledzić 400 dziennikarzy zarówno z samej Finlandii, jak i innych krajów.

Amerykańscy prezydenci w Finlandii

Ostatnim urzędującym prezydentem USA, który odwiedził Finlandię, był Donald Trump, kiedy spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Helsinkach w lipcu 2018 roku. Od tamtej pory sytuacja w Europie znacznie się zmieniła. Wojna w Ukrainie zmieniła podejście Finlandii także do sprawy członkostwa NATO. Finlandia od roku 2023 jest członkiem tej organizacji.

Lotnisko w Helsinkach

Biden w Helsinkach – utrudnienia

W związku z wizytą Joe Bidena Finlandia tymczasowo przywróciła kontrolę na granicach strefy Schengen w tym tygodniu. Fiński narodowy operator lotniska w Helsinkach doradził osobom wylatującym za granicę w tym tygodniu, aby zarezerwowały dodatkowy czas na podróż na lotnisko i przejście przez punkty kontroli bezpieczeństwa


Related content