Fińskie miejsca w Warszawie

Opublikowany 2 komentarze

Finlandia to nie tylko ojczyzna św. Mikołaja i Nokii. Ten kraj ma do zaoferowania turystom mnóstwo atrakcji. Polacy z każdym rokiem przekonują się o tym coraz bardziej. Elementy fińskiego designu i kultury znajdziecie również  w Warszawie.

Fińskie miejsca w Warszawie – zainspiruj się

Finlandia świętuje w tym roku  okrągły, setny jubileusz swojej niepodległości. W związku z tym w kraju i za granicą odbywa się mnóstwo eventów promujących Suomi. To nie lada gratka dla jej sympatyków. Jeśli nie możecie świętować w Finlandii, wybierzcie się na spacer po Warszawie, gwarantuję Wam, że w tym mieście także znajdziecie ślady fińskiego designu, kultury i sztuki.

Fińskie domki na Jazdowie

Naszą podróż zaczynamy od najbardziej znanego, zaraz po Ambasadzie fińskiego miejsca w Warszawie. To charakterystyczne czerwone drewniane domki, które znajdują się na Jazdowie. W jednym z nich mieści się siedziba Towarzystwa Polska-Finlandia. Domki zostały wybudowane w 1945 roku na terenie Suomi, następnie trafiły do Związku Radzieckiego, a Sowieci przekazali je do Warszawy.

Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin, to najlepsza wizytówka fińskiego designu. Budynek zapierający dech w piersiach został zaprojektowany przez Rainera Mahlamäki. Jego wnętrze jest kwintesencją charakterystycznego fińskiego minimalizmu. Do 25 lutego w Polin możecie zobaczyć wyjątkową wystawę” Echoes – 100 Years in Finnish Design and Architecture”, prezentującą największe perełki fińskiej architektury i wzornictwa.

Czytaj także: fiński design

Fińska sauna w Warszawie

Sauna

Kto ma ochotę na wizytę w rozgrzanej do czerwoności fińskiej saunie? Nie ma żadnych przeszkód żeby skorzystać z tego genialnego wynalazku w Warszawie. Całkiem niedawno na na Bulwarze Flotylli Wiślanej, przy klubokawiarni Rejs powstał właśnie taki obiekt. Ma kształt kontenera, a w jego wnętrzu znajduje się lustro weneckie. Możecie więc spędzić bardzo przyjemnie czas, mając przy tym 100% prywatności.

Czytaj także: fińska sauna

Ulica Finlandzka

Wycieczka po fińskich miejscach w Warszawie nie mogłaby się odbyć bez przechadzki po ulicy Finlandzkiej. Znajduje się ona na Saskiej Kępie w okolicy Ronda Waszyngtona. Powstała w latach 30-stych ubiegłego wieku i ma upamiętniać uzyskanie przez Finlandię niepodległości.

Nordic Mokotów

Wisienką na torcie naszej wyprawy jest Nordic Mokotów, to zespół mieszkań wybudowanych przez fińskiego dewelopera YIT. Osiedle jest kwintesencją fińskiego minimalizmu. W budynkach wykorzystano przede wszystkim naturalne materiały. Nie zabrakło oczywiście nieśmiertelnego drewna i szkła. Będą tarasy, balkony i mnóstwo światła wewnątrz mieszkań. Uwaga będą one wyposażone również w sauny. Potrzebujecie większej zachęty?

Mam nadzieję, ze wycieczka po fińskich miejscach w Warszawie przypadła Wam do gustu i jeszcze bardziej zainteresujecie się kulturą tego kraju.

 

Related content