Finlandia

Finlandia naturalnie – zainspiruj się!

Opublikowany Dodaj komentarz

Miliony drzew, tysiące krystalicznie czystych jezior i krajobrazy, które zapierają dech w piersiach – taka jest właśnie Finlandia!

Im dalej od miast, tym bliżej natury, a tej w Finlandii nie brakuje. Wybór jest ogromny: parki narodowe, pojezierze, czy bajeczna w Laponia. Jak Finlandia jest długa i szeroka, tak jej krajobraz wydaje się jednostajny: lasy i jeziora. Z tym, że o każdej porze roku zaskakuje turystów innymi, bajecznymi kolorami.

Finlandia zimą

Finlandia zimą

Zimą przeważa wszechobecny biały puch , ujemne temperatury (na północy do -40 stopni) i niesamowite zjawisko Zorzy Polarnej. Wiosną – kwitnące rośliny i drzewa. Latem doświadczymy w Finlandii białych nocy. A jesienią drzewa i krzewy mienią się w bajecznych, jesiennych kolorach. Czego można chcieć więcej?

Park Narodowy Nuuksio

Finlandia

Można przecież poczuć fińską naturę na własnej skórze. W tym celu wybierzmy się do położonego o zaledwie 40 kilometrów na północy – zachód od Helsinek Parku Narodowego Nuuksio. Na ogromnym obszarze zaznamy wszystkiego co w Finlandii najpiękniejsze drzewa, jeziora , doliny polodowcowe i skaliste wzgórza. Dla turystów sporym zaskoczeniem mogą się okazać latające wiewiórki, ten gatunek jest wyjątkowo popularny na obszarze parku. Jest także jego symbolem.

Aktywnie w Finlandii

Finlandia

Latem w Nuuksio można się wspinać, wynająć kajaki, czy rowery wodne. Natomiast zimą to świetne miejsce do uprawiania nornic walkingu, czy śnieżnych kuligów. Wizyta w tym Parku Narodowym nie może się przecież odbyć bez odpoczynku w tradycyjnym drewnianym domku i pobytu w saunie

Tradycyjna fińska sauna

Finlandia

A sauna jest przecież fińskim towarem eksportowym. Nie mam wątpliwości, że jest to absolutnie zasłużony tytuł. Sauna jest znana na całym świecie, a korzystanie z niej może przynieść same korzyści. Mieszkańcy Finlandii nie wyobrażają sobie życia bez tego wynalazku. Sauny znajdziecie niemal w każdym fińskim domu, co więcej w miastach istnieją tak zwane sauny miejskie.

Fiński rytuał oczyszczenia

Finlandia

Podczas pobytu w saunie Finowie zaprzestają wszelkich sporów, a słowa tam wypowiedziane mają moc wiążącą do końca życia. Aby fiński rytuał oczyszczenia został w pełni przeprowadzony po kilkunastominutowej sesji należy wskoczyć do lodowatego jeziora. Zimą w tym celu na jeziorach wycinane są przeręble. W pobliżu Nuuksio ani jezior ani drewnianych domków w przeróżnych kolorach z saunami nie brakuje. Zatem do dzieła!

Partner artykułu: SzukamLapka.pl

Related content