City break w Helsinkach

City break w Helsinkach – 10 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem

Opublikowany Dodaj komentarz

City break to idealny sposób na zwiedzanie Helsinek. Podczas weekendowego wypadu poznasz większość najważniejszych atrakcji i poczujesz klimat miasta. Od czego zacząć? Mam dla ciebie kilka wskazówek!

Planowanie wyjazdu do Helsinek jest banalnie proste. Miasto ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji, a przy tym jest świetnie skomunikowanie i niezwykle nowoczesne. Gwarantuje, że spędzisz tam świetnie czas i zakochasz się bez pamięci! Co warto wiedzieć przed wyjazdem na city break w Helsinkach i na co się nastawić?

1. Transport do Helsinek

Helsinki, stolica i największe miasto Finlandii, to urokliwe miejsce, które oferuje wiele atrakcji dla turystów. Oto kilka powodów, dla których warto odwiedzić Helsinki:

Helsinki to stolica, a zarazem największe miasto Finlandii. To mekka designu, a także miejsce, w którym odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Mieszka tam ponad 600 tysięcy ludzi. Do miasta możecie dotrzeć na dwa sposoby: samolotem, a także samochodem+ promem.

Lotnisko Helsinki – Vantaa znajduje się około 15 km na północ od centrum stolicy kraju . Jest to największe i najruchliwsze lotnisko w Finlandii . Obsługuje zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe. Pamiętaj żeby dobrze zaplanować powrotny przyjazd do tego portu lotniczego. Odradzam przyjazd na ostatnią chwilę. Lotnisko Helsinki – Vantaa jest także portem przesiadkowym dla podróżujących między innymi do Azji. Z Polski dolecicie tam samolotami Finnair (około 800 zł) , a także Ryanair z Modlina. W tym przypadku bilet kosztuje około 400 zł. Jestem pewna, że uda się wam znaleźć tanie loty do tego miasta odpowiednio wcześnie. Do Helsinek można wybrać się także drogą lądową (trasa Via Baltica) + prom z Talina. Taka podróż trwa około 15 godzin.

2. Dokumenty

Finlandia od 1995 roku jest członkiem Unii Europejskiej w związku z tym wjazd do kraju odbywa się na podstawie ważnego dowodu osobistego. Decydując się na city break w Helsinkach warto zabrać ze sobą kartę ubezpieczenia EKUZ. Uprawnia ona do korzystania z podstawowej opieki medycznej na terenie państw UE.

3. Waluta

Od 1999 roku w Finlandii obowiązującą walutą jest euro. Właściwie we wszystkich miejscach za zakupy zapłacisz kartą płatniczą, od supermarketów, po biletomaty, po stoiska na lokalnych targach.

4. Zakupy

City break to idealny sposób na zwiedzanie Helsinek. Podczas weekendowego wypadu poznasz większość najważniejszych atrakcji i poczujesz klimat miasta

Z zakupami spożywczymi w podczas city break w Helsinkach nie będzie żadnego problemu. Sklepy znajdują się właściwie na każdej ulicy. Najpopularniejsze to K-market (zazwyczaj jest czynny od 6:30 do 22:00), a także Alepa (od 6:30 do 23:00).

Czytaj także: Kauppatori w Helsinkach

5. Prohibicja

Dostęp do alkoholu jest w Finlandii ograniczony. Oznacza to, że mocniejsze alkohole kupisz jedynie w sklepach alkoholowych, oznaczonych jako Alko. W zależności od sklepu są one czynne w tygodniu do 20:00, albo 21:00, w soboty do 18:00, a w niedziele są zamknięte. W sklepach spożywczych piwo albo cydr możecie kupić jedynie do 21:00.

6. Komunikacja miejska

City break w Helsinkach

Helsińska komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta . Po mieście kursują kolejki, metro, autobusy i tramwaje. Nie brakuje tam tez rowerów miejskich. Polecam skorzystanie z aplikacji HSL, w której kupisz bilety, i zaplanujesz trasę. Miasto jest podzielone na kilka stref i dlatego tez ceny biletów są zróżnicowane. W ramach biletu HSL popłyniesz także na pobliskie wyspy – np Suomenlinnę. Decydując się na weekendowy city break warto skorzystać z opcji 3-dniowego biletu, który uprawnia także do zniżek do muzeów itd.

7. Pogoda

Pogoda w Helsinkach jest zróżnicowana w zależności od pory roku. W związku ze zmianami klimatycznymi w mieście jest jednak coraz cieplej. Co to oznacza? Że latem możemy się spodziewać temperatur nawet około 30 stopni, wiosną do 20. Jesienią bywa chłodniej 10- 15 stopni, a zimą temperatura może spaść do – 10 stopni.

8. Nocleg w Helsinkach

Baza noclegowa w Helsinkach jest bardzo zróżnicowana. Funkcjonują tam hostele, hotele, a także mieszkania na wynajem. Ja polecam tą ostatnia opcję. Zazwyczaj korzystam z oferty Citykoti Downtown Studios. W ramach ich oferty można wynająć przytulne mieszkanie w pobliżu centrum handlowego Kamppi.

9. Kawa jest wszędzie

Mieszkańcy Finlandii piją hektolitry kawy! I nie jest to żart! Ja jednego Fina przypada ponad 12 kg tego napoju. Faktycznie niemal w każdym miejscu na terenie miasta napijesz się kawy. Podczas city breaku w Helsinkach to właściwie obowiązek. Kawę z najpiękniejszym widokiem można wypić na placu Kauppatori. Rozpościera się stamtąd niesamowity widok na Bałtyk.

10. City break w Helsinkach – język

Będąc w Finlandii bez problemu można się porozumieć w języku angielskim! Mieszkańcy Helsinek są bardzo pomocni i świetnie mówią po angielsku. W kwestii języka nie ma się więc czego bać.

Więcej ofert wakacji w Finlandii znajdziesz na stronie ITAKI

Artykuł sponsorowany.Related content