Helsinki

Serce Helsinek

Opublikowany Dodaj komentarz

Katedra Luterańska to istna wizytówka Helsinek. Znajdziecie ją na niemal każdej pocztówce z miasta. Budynek Katedry jest widoczny zarówno z morza, jak i większości punktów obserwacyjnych na terenie Helsinek. Tuomiokirko jest położona w samym sercu miasta – na Placu Senackim.

IMG 3899

Żeby dotrzeć do niej dotrzeć trzeba pokonać 47 schodków. To spore wyzwanie, jednak gwarantuję, że widok, który zobaczycie u szczytu zrekompensuje ten wysiłek! Wnętrze katedry to kwintesencja fińskiego designu. Artykuł o fińskim designie znajdziecie tutaj! Genialny projekt, brak przepychu i wykorzystanie naturalnych surowców sprawiają, że w tym miejscu można poczuć niemal mistyczny klimat. Na konstrukcje budynku składają się dwa poziomy: pierwsze to pomieszczenie główne z dwoma mniejszymi kaplicami, dolny poziom to krypta i sala koncertowa. Katedra jest otwarta dla zwiedzających codziennie.

IMG 3825

Na Placu Senackim znajdują się także: Pomnik Aleksandra II oraz wszystkie najważniejsze urzędy i instytucje państwowe. Jeśli chcecie poczuć prawdziwy klimat tego miasta i zobaczyć jak wygląda codzienne życie mieszkańców Helsinek usiądźcie na schodkach chodź na chwilę i obserwujcie ruch na Placu Senackim. To naprawdę sprawi Wam przyjemność.

he3 Do Placu Senackiego prowadzi Sofikatu – urocza uliczka z charakterystyczną zieloną budką telefoniczną. Mam wrażenie, że w Helsinkach nie ma turysty, który nie zrobiłby sobie zdjęcia z jej wnętrza! Ponadto na naprzeciwko Katedry znajduje się sklepik z akcesoriami (kartki, kubki, ubrania, produkty spożywcze) z charakterystycznym logo Muminków. To istny raj dla miłośników bajki o stworkach z Doliny Muminków. Po zwiedzeniu Katedry Luterańskiej polecam Wam spacer na największy targ miejski w Helsinkach, czy też przechadzkę po Esplandii (jedna z najpopularniejszych ulic w Helsinkach). W tej części miasta zrobicie zakupy w sklepach najważniejszych światowych marek. O zakupach w Helsinkach będziecie mogli przeczytać w zupełnie innym poście…

Informacje Praktyczne:

Helsinki Cathedral jest otwarta dla turystów! Oprócz uroczystości religijnych odbywają się tam także koncerty. Wstęp do wnętrza Katedry jest bezpłatny.

Related content