Stolica Finandii

Stolica Finlandii – Helsinki

Opublikowany Dodaj komentarz

Zgodnie z obietnicą ruszam z zupełnie nowym cyklem. Będzie on dotyczył stolicy Finlandii. Jako, że dziś ma miejsce uroczysta premiera „Magicznych Helsinek” postanowiłam zacząć od czegoś wyjątkowego! Prezentuję wam informacje praktyczne związane z podróżowaniem po Helsinkach. Gwarantuję, że dzięki temu wasza wycieczka okaże się znacznie przyjemniejsza.

0626-M7O5HnXf-vastavalo-317925 5316 2

Jak dotrzeć?

Najprostszą drogą dotarcia do stolicy Finlandii jest oczywiście droga lotnicza. Lot z Warszawy zajmuje około 1:40 h. Pamiętajcie, że Polskę i Finlandię dzieli różnica czasowa (+ 1 godzina, np: Warszawa 08:00 – Helsinki 09:00). Ceny biletów lotniczych są bardzo zróżnicowane. Trasę Warszawa – Helsinki obsługują linie lotnicze:

połączenia bezpośrednie:
Finnair – bilet w dwie strony około 600 złotych

połączenia z przesiadkami:
Lufthansaok. 720 złotych,
SAS –ok. 700 złotych,
Air Baltic ok. 550 złotych.

Inną opcją jest podróż do Helsinek przez Turku. Połączenie lotnicze Turku – Helsinki z Gdańska (Wizzair). Cena biletu to około 300 złotych. Kolejnym etapem jest podróż z Turku do Helsinek (250 km. Na tej trasie regularnie kursują pociągi i autobusy. Czas podróży około 2 godzin. Ceny biletów od 1 euro.
– Pociągi: cena biletu około 30 euro w jedną stronę. Fińskie kolejeKlik
– Autobusy Onni bus– od 1 euro.
Do Helsinek dotrzecie także samochodem. Najdogodniejsza jest trasa Via Baltica przez Litwę, Łotwę i Estonię. Z Tallina kursują bezpośrednie promy do Helsinek.

 DSC6514 4389 2

Nocleg
Helsinki mogą się pochwalić rozbudowana i świetnie przygotowaną bazą noclegową, w której skład wchodzą hotele, hostele oraz akademiki. Standard we wszystkich tych miejscach jest bardzo wysoki. Inną opcją jest wynajęcie apartamentu na terenie miasta. Najczęściej korzystam z możliwości noclegu w najpopularniejszym hostelu, znajdującym się praktycznie w sercu miasta – Eurohostel. Łóżko w pokoju dwuosobowym kosztuje około 24 euro. Ceny w hotelach rozpoczynają się od 100 euro za noc. Jeśli dysponujecie nieco większym budżetem zainwestujcie w nocleg w hotelu Sokos (najpopularniejsza fińska sieć hoteli).
Helsinki w porównaniu do innych europejskich stolic są stosunkowo małym miastem, zamieszkiwanym przez nieco ponad pół miliona mieszkańców. Większość najważniejszych zabytków zwiedzicie w ciągu 2-3 dni, na dodatek poruszając się pieszo! Stolica Finlandii ma świetne zaplecze transportowe: tramwaje, autobusy, pociągi a także metro (16 stacji). Jeśli planujecie poruszać się komunikacją miejską zainwestujcie w Helsinki Card, która umożliwia wam poruszanie się wszelkimi możliwymi środkami transporu, jak również upoważni do wielu zniżek (wejściówki do muzeów, teatrów itd. Dzięki Helsinki Card dotrzecie także na teren wyspy Suomenlinna.

Ceny Helsinki Card : 1 dzień – 44 euro, 2 dni – 53 euro, 3 dni- 64 euro.

Fińska kuchnia

Podstawą fińskiej kuchni są ryby i wszelkiego rodzaju produkty naturalne. Finowie ubóstwiają także mięso z renifera czy niedźwiedzia. W restauracjach na terenie miasta będziecie mogli spróbować wszystkich tradycyjnych fińskich dań. Warto także wybrać się na największe targowisko miejsce – Kauppatori. Kupicie tam świeże warzywa, czy owce ale także będziecie mieli okazję spróbować tradycyjnych fińskich dań. Takich jak kotlet z renifera czy pulla (słodka bułka), jej idealnym dopełnieniem jest grzane wino. O fińskiej kuchni przeczytacie:Tutaj

Wkrótce kolejna część cyklu” Magiczne Helsinki”, dajcie znać jak wrażenia

Fot. Visit Finland

Related content