Finlandia praktycznie część 1

Opublikowany Dodaj komentarz

Klimat

W Finlandii panuje dość surowy klimat. Okres wakacyjny jest relatywnie krotki i najczęściej trwa od połowy czerwca do połowy sierpnia. Temperatura sięga wtedy do około 20 stopni Celsjusza. W związku z ociepleniem klimatu bardzo często zdarza się jednak, że rtęć na termometrach sięga nawet 30 stopni. Turyści przyjeżdżający do Finlandii w sezonie wakacyjnym mają szansę doświadczyć zjawiska tak zwanych „białych nocy”, w czasie których zmierzch przechodzi w świt. Przed wyjazdem do Finlandii turyści zdecydowanie powinni zabezpieczyć się przed ukąszeniami komarów, zwłaszcza jeśli zamierzają spędzać czas w pobliżu fińskich jezior.
Zima to zdecydowanie dominująca pora roku w Finlandii. Temperatura spada wtedy znacznie poniżej zera. Zdarza się, że na północy spada nawet do minus 50 stopni Celsjusza. Ta pora roku charakteryzuje się występowaniem zorzy polarnej.

Alppipuisto Helsinki 8056 2 2

Zdrowie
Finlandia jako członek Unii Europejskiej gwarantuje obywatelom dostęp do bezpłatnej opieki medycznej. Obywatele krajów Unii Europejskiej wyjeżdżający w celach turystycznych do Finlandii powinni zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W zależności od miejsca, do którego się zgłosimy, a także świadczeń medycznych udzielanych przez fiński ośrodek może zdarzyć się, że zostaniemy zobowiązani do dokonania opłaty na przykład za wizytę u lekarza bądź wykonanie badań laboratoryjnych. Zarówno leki wypisane przez lekarza na recepcie jak również te bez recepty, pacjenci mogą zakupić w aptekach (apteekki).

Świadczenia medyczne na terenie Finlandii są udzielane w następujących miejscach:
gminnych ośrodkach zdrowia (Terveyskeskus/ Hälsovardscentral),
gminnych lub państwowych szpitalach,
u samodzielnie praktykujących lekarzy działających w ramach publicznej służby zdrowia.
112 to numer fińskiego telefonu alarmowego. W nagłych wypadkach cudzoziemcy mogą zgłaszać się do Szpitala Uniwersyteckiego w Helsinkach.

Kamppi – jedno z najpopularniejszych centów handlowych w Finlandii

 MG 7094 7954 2

Sklepy
Ceny produktów spożywczych, które możemy zakupić na terenie Finlandii są zdecydowanie droższe niż ceny polskich produktów. Oczywiście wszystko zależy od miejsca, w którym dokupujemy zakupów. Jeśli chcemy zaoszczędzić powinniśmy robić zakupy w supermarketach. Sklepy czynne są przeważnie od godz. 9.00 do 21.00 w dni powszednie i od 9.00 do 18.00 w soboty. W niedzielę można zrobić zakupy w mniejszych sklepach otwartych od 12.00 do 18.00 lub 21.00. Od czerwca do sierpnia sklepy są czynne także w niedzielę.

Fotografie 1, 3 Visit Finland

Related content