Rozrywka po fińsku część 2

Opublikowany Dodaj komentarz

Sunrise Avenue to jeden z najpopularniejszych fińskich zespołów. Udało wam się zrobić naprawdę dużą międzynarodową karierę. Wasz sukces jest dla kraju doskonałą wizytówką. Jakie są twoje odczucia związane z Finlandią?

Finlandia jest jednym z najlepszych miejsc na świecie, jestem szczęściarzem, że urodziłem się właśnie tutaj. Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Zawsze znajdziemy powód do narzekania. Nie lubię wysłuchiwać narzekań Finów na złą pogodę, czy zbyt wysokie podatki. Szczerze mówiąc to uważam, że jesteśmy szczęściarzami. Mieszkamy w wolnym kraju, mamy bezpłatny dostęp do edukacji na wysokim poziomie, każdy ma tutaj swój własny dom.

Kiedy myślę o Finlandii od razu przychodzą mi do głowy zespoły grające na żywo w klubach. Duża część play list waszych stacji radiowych jest poświęcona muzyce śpiewanej w waszym języku. Można więc wywnioskować, że Finlandia daje ogromne wsparcie rodzimym artystom. Ty doskonale znasz rynek muzyczny, jak to wygląda z twojej perspektywy?

Tak naprawdę młode zespoły rozpoczynające karierę w Finlandii nigdy nie miały łatwo. To prawda większość piosenek, które możesz usłyszeć w stacjach radiowych to typowa fińska muzyka. Najpopularniejsze zespoły, sprzedające u nas najwięcej płyt w większości przypadków grają po fińsku. Jeśli rynek jest tak konkretnie ukierunkowany to niestety zmniejsza to szansę na przebicie się z muzyką po angielsku. Jeśli mam być szczerzy to dzisiaj w Finlandii takie zespoły jak Sunrise Avenue miałyby bardzo małą szansę na zrobienie tak dużej kariery.

03 20130919070054 69 700

Kalendarz Sunrise Avenue jest wypełniony po brzegi, udało wam się zagrać w bardzo wielu krajach. Jak do waszej działalności podchodzą fani w Finlandii ? Dostrzegasz różnicę między ich zachowaniem a fanów z innych państw Europy?

Jesteśmy w Finlandii po prostu jednym z fińskich zespołów, ale jeśli rozmawiamy o fanach to nie są aż tak otwarci jak na przykład fani z Europy zachodniej. To nie znaczy że źle się bawią. Nie krzyczą aż tak głośno i nie dają upustu swoich emocji dopóki nie wypiją alkoholu. To właśnie dlatego większość koncertów w Finlandii rozpoczyna się dopiero o północy. Z tego samego powodu nasi fani, którzy nie ukończyli 18 lat niestety nie mogą wejść na nasze koncerty.

Jakie jest twoje podejście do koncertów w Finlandii? Czy mówienie do publiczności w ojczystym języku jest łatwiejsze?

Wcale nie. Urodziłem się tutaj i właśnie tutaj rozpoczynaliśmy naszą przygodę z muzyką. To jest dla nas po prostu naturalne. Uwielbiam nasze koncerty w Finlandii bo tutaj zaraz po występie możesz pojechać do domu. Niestety koncerty poza Finlandią wiążą się z niezliczoną liczbą nocy spędzonych w hotelach.

Jeśli możesz wybrać: koncert w małym klubie albo show w wielkiej hali na co się decydujesz?

Mamy to szczęście, że możemy grać i w małych klubach i w wielkich halach. Kiedy występujesz przed małą publicznością odczuwasz pewną więź z publicznościścią. Poza tym możesz poczuć prawdziwy zapach Rock&Rolla. Oczywiście kiedy grasz dla 100.000 ludzi też jest super!

Wyobraź sobie, że przez jeden dzień jesteś przewodnikiem po Helsinkach, gdzie zabrałbyś turystów?

1. Oczywiście numerem jeden jest Ice Hockey Arena. Właśnie tam gra moja ukochana drużyna – IFK. To jedno z tych miejsc, w których naprawdę mogę się zrelaksować. Hokej na lodzie to zdecydowanie ulubiona dyscyplina sportowa Finów.
2. Ateljé bar (Hotel Torni) – często wpadam tam na kieliszek wina. Widok Helsinek z dużej wysokości jest naprawdę kapitalny.
3. Plaża Uunisaari – wystarczy zaledwie 5 minut podróży promem, a znajdujesz się na pięknej plaży z pysznym jedzeniem i piciem. To bardzo spokojnie i kameralne miejsce. Można tam spotkać wielu muzyków.

Częste podróże to jeden z niezbędnych elementów waszej pracy? Lubisz się przemieszczać i obserwować różnice w zachowaniu ludzi z różnych części Europy?

Oczywiście, że tak. Tak naprawdę nie trzeba zbyt daleko wyjechać, żeby takie różnice zauważyć. Podróżowanie to jedna z najfajniejszych rzeczy, jakich możemy doświadczyć w czasie naszej pracy. Spotykasz różnych interesujących ludzi, poznajesz ich historie, a co najważniejsze możesz się od nich nauczyć czegoś zupełnie nowego.

Rozmawiała Karolina Paduszyńska

Fotografie

1. Visit Finland

2. Sunrise Avenue Official

Related content