Rozrywka po fińsku część 1

Opublikowany Dodaj komentarz

Mieszkańcy i turyści przyjeżdżający do Finlandii nie mogą narzekać na brak rozrywki. Kraj jest w czołówce europejskiej pod względem liczby imprez, które corocznie tam się odbywają. Finowie są narodem bardzo pracowitym, ale zarazem także bardzo rozrywkowym. Można śmiało powiedzieć, że dzielą tydzień na dwie części: po przepracowaniu pierwszej połowy tygodnia idą do klubu lub na koncert i dokładnie tak samo postępują w czasie weekendu. Przed wyjściem do klubu w Finlandii należy przygotować się na to, że koncerty rozpoczynają się dopiero o północy.

W kraju odbywa się naprawdę wiele dużych festiwali muzycznych chociażby słynny Provinssirock odbywający się w czerwcu w miejscowości Seinäjoki.Finowie uwielbiają także rejsy promem na przykład do Szwecji czy Estonii, w czasie których odbywają się koncerty ich najpopularniejszych zespołów .

DSC 7474-1 5379 2 1

Finowie bardzo dużą wagę przywiązują do hucznego świętowania dnia pracy – Vappu, który przypada na 1 maja. W tym czasie gromadzą się na placach w swoich miastach i uczestniczą w różnego rodzaju festynach i koncertach. Studenci łączą świętowanie dnia pracy z pierwszym dniem wiosny. Odbywające się wtedy imprezy przypominają nasze juwenalia.

W Finlandii mieszka bardzo wielu muzyków i różnej maści zespołów. Często zaczynają oni swoją karierę typowego garażowego grania, następnie występują w małych klubach. Jeśli muzyka się spodoba się szerszej publiczności podpisują kontrakt muzyczny i rozpoczynają karierę na skalę całego kraju. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że kraj daje szansę rodzimym zespołom. Większość stacji radiowych dużą cześć swojego czasu antenowego poświęca właśnie fińskiej muzyce.Zespoły pojawiające się na fińskim rynku muzycznym są oczywiście bardzo zróżnicowane pod względem repertuarowym. Wśród nich znajdziemy także te śpiewające po angielsku. Jeśli uda się im osiągnąć sukces w Finlandii, bardzo często decydują się także na karierę poza Finlandią.
Na międzynarodowej scenie muzycznej bardzo łatwo jest dostrzec wiele fińskich wykonawców. Wśród nich można wymienić: zespół Lordi (zwycięzcy Eurowizji w 2006 roku), Apocaliptica, The Rasmus czy Sunrise Avenue…

Fotografie: Visit Finland

Related content