Transport w Finlandii

Opublikowany Dodaj komentarz

Najprostszą drogą dotarcia do Finlandii jest bezpośrednie połączenia lotnicze na trasie Warszawa – Helsinki, Gdańsk – Turku. Loty są realizowane przez następujących przewoźników: FINNAIR, WIZZAIR. Do Finlandii latają również samoloty innych linii lotniczych (Air Baltic, SAS) jednak są to loty z przesiadkami w Sztokholmie lub Kopenhadze. Bilet na trasie Warszawa-Helsinki realizowany przez Finnair to koszt około 650 złotych.

Polscy turyści chętnie korzystają także z opcji podróży do Finlandii własnym samochodem. Należy wtedy objechać wschodni Bałtyk. Najdogodniejsza jest trasa Via Baltica przez Litwę, Łotwę i Estonię. Z Tallina kursują bezpośrednie promy do Helsinek.

Kierowcy, którzy wjeżdżają na teren Finlandii samochodem napędzanym gazem powinni zatankować do pełna swój bak. Bowiem w całej Finlandii nie będziemy mieli szansy znaleźć ani jednej stacji benzynowej, na której zatankujemy gaz. Przy krótkich, turystycznych pobytach w Finlandii międzynarodowe prawo jazdy NIE jest wymagane. Należy jednak mieć ze sobą ważne dokumenty, przede wszystkim dokument ubezpieczenia.
Często wybieranym środkiem transportu jest również autobus kursujący z Warszawy do Tallina, skąd łatwo już dostać się do Helsinek promem. Taka podróż, choć czasochłonna umożliwia dotarcie do Półwyspu Skandynawskiego za przystępna cenę. Trasę Warszawa-Tallin obsługuje biuro podróży WIKEL (autokary:Eurolines).

Transport w Finlandii jest jednym z najlepiej rozwiniętych w Europie. Doskonale funkcjonują tam pociągi, autobusy i metro. Lotniska, dworce kolejowe i autobusowe są bardzo zadbane , w pełni wyposażone, w punkcie informacji uzyskamy satysfakcjonującą nas informacje na temat podróży każdym środkiem transportu.

railwaystation 012 726 2 1

Pociągi

Ceny biletów z Turku do Helsinek ( trasa ok. 200 km) w klasie ekonomicznej rozpoczynają się od 21 euro. Komfort jazdy jest naprawdę wysoki.
Turyści przebywający w większych miastach mogą kupić kartę, za pomocą której można w danym miejscu poruszać się wszelkimi możliwymi środkami transportu.

Informacja na temat połączeń czynna od 7: 22:00 pod numerem telefonu +358 0600 41 902
Strona internetowa: www.vr.fi/en/

 DSC6514 4389 2

Transport lokalny:

Helsińska komunikacja miejska HKL, na którą składają się: metro, tramwaje, pociągi podmiejskie, autobusy, promy.

Dla przykładu : Helsinki card

Ceny dla dorosłych / dzieci
1 dzień/24 godziny 44€ 22 €
2 dni /48 godzin 54 € 27 €
3 dni/72 godziny 56 € 64 € 3 32 €

więcej infomacji :

Helsinki card
Turku card
Tampere card

Dzięki helsińskiej karcie możemy poruszać się w wyznaczonym czasie wszystkimi miejskimi środkami transportu, a także także gwarantuje nam rejs promem do twierdzy Suomellina, otrzymamy 15 % zniżki przy zakupy biletów na koncerty, w sklepach, restauracjach, wejście do sauny.Wejdziemy także za darmo do większości muzeów w mieście.

MEK-LAPPEENRANTA-304 4580 1 1

Transport samochodowy

Drogi i autostrady w Finlandii są w doskonałym stanie, a kierowcy korzystający z tych dróg przestrzegają wszystkich przepisów co do ograniczeń prędkości. W tym miejscu należy wspomnieć, że kary grożące za wszelkiego rodzaju wykroczenia są bardzo surowe, a wysokość mandatów jest wyliczana na podstawie zarobków osobny dokonującej wykroczenia. Korzystanie z dróg i autostrad w Finlandii jest bezpłatne. Wynajęcie samochodu to koszt ok. 130 euro.
Stacje paliwowe otwarte są zwykle od 7.00 do 21.00, a w niedzielę nieco krócej. Wiele stacji posiada automaty benzynowe i kawiarnie pracujące przez całą dobę.

Fotografie: Visit Finland

Related content