Studiuj w Finlandii

Opublikowany Dodaj komentarz

Na terenie Finlandii funkcjonuje 16 uniwersytetów o następujących specjalnościach:

– 10 uniwersytetów ogólnych :Uniwersytet w Helsinkach, Turku, Jyväskylä, Tampere, Oulu, Vaasa, Uniwersytet w Laponii, Abo , Uniwersytet wschodniej Finlandii, Uniwersytet Alto
– uniwersytety techniczne Lppeenranta, Tampere
– szkoła biznesu: Hanken
– uniwersytety związane ze sztuką : Akademia Sibeliusa, Akademia Teatralna w Helsinkach, Akademia Sztuki w Helsinkach.

Tytuły naukowe

Aby zdobyć w Finlandii tytuł licencjata należy ukończyć 3 lata studiów i posiadać 180 punktów ECTS. Program magisterski to dwa lata i 120 punktów ECTS. Natomiast studia doktoranckie wymagają 4 lat i 240 punktów ECTS. Studia licencjacie, jak i doktoranckie, są wolne od wszelkich opłat także dla studentów zagranicznych.

Rekrutacja na studia w Finlandii

Fińskie uczelnie decydują o przyjęciu bądź nieprzyjęciu zagranicznego studenta. Decyzja zależy od wymogów przyjętych przez dany uniwersytet. Na większości uczelni odbywa się tak zwany konkurs świadectw. Ważnym elementem w procesie rekrutacji jest wykazanie znajomości języka angielskiego. Honorowane są certyfikaty językowe (TOEFL, IELTS). Większość fińskich uniwersytetów prowadzi rejestrację internetową dlatego studenci chcący studiować na konkretnym uniwersytecie w Finlandii powinni zapoznać się z wymogami i informacjami znajdującymi się na stronie uniwersytetu. W większości przypadków rekrutacja na studia rozpoczyna się na przełomie stycznia i lutego, a także sierpnia i września.

Utrzymanie

W Finlandii istnieje bardzo dobrze funkcjonująca organizacja Finland’s Student Housing, która pomaga studentom w znalezieniu mieszkania na wolnym rynku, a także akademika. Niestety, jeśli chcecie studiować w Finlandii musicie liczyć się z bardzo dużymi kosztami utrzymania. Oczywiście wszystko zależy od miasta, w którym zamierzacie studiować. Helsinki są oczywiście najdroższe. Koszt miejsca w akademiku to od 200 – 300 euro. Miejsce w jednoosobowym pokoju może sięgać nawet 600 euro.

Formalności

90 – dniowy pobyt na terenie Finlandii nie wymaga od nas dokonania żadnych formalności. Po tym okresie należy zgłosić się na najbliższy posterunek policji i zawiadomić o dalszym pobycie. Należy także udowodnić, że dysponujemy odpowiednimi środkami na dalszy pobyt w Finlandii. Po takiej wizycie możemy bez problemów kontynuować nasz pobyt na terenie Finlandii.
Przed wyjazdem na studia do Finlandii koniecznie należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ gwarantuje podstawowe świadczenia medyczne. Finlandia należy do tych państw europejskich, które wymagają od pacjentów dopłat do niektórych świadczeń zdrowotnych. Zapłacimy na przykład za dokonanie badań laboratoryjnych, a także zdjęcia RTG. Dlatego warto przed wyjazdem pomyśleć także o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Fotografie Visit Finland

Źródła: Ambasada Finlandii w Polsce

Study in Finland

Related content