Laponia i hotele z lodu

Opublikowany 9 komentarzy

Laponia jest znana głównie za sprawą Wioski św. Mikołaja. Jeśli jednak sądzicie, że to jedyna atrakcja tego regionu, jesteście w wielkim błędzie. W Laponii naprawdę jest co robić!

Poza spotkaniem z człowiekiem w czerwonym kubraczku i długą brodą możecie liczyć na niesamowite krajobrazy, oglądanie zorzy polarnej, reniferowe safari, psie zaprzęgi, a także nocleg w hotelu z lodu. Wycieczka do Laponii to świetna alternatywa dla osób lubiących przygody i niestandardowe formy rozrywki.

Tajemnicza Laponia

Laponia znajduje się na północy Finlandii. Jest to kraina zupełnie nieskażona przez człowieka. Cała jej powierzchnia jest pokryta milionami drzew i setkami krystalicznie czystych jezior. To idealne miejsce dla osób aktywnych, lubiących wysiłek fizycznych. Nordic walking, spacery, czy bieganie, to tylko niektóre z aktywności, które można tam uprawiać.

Visit Rovaniemi Media Bank

Laponia i hotele z lodu

Jeśli jesteście głodni nietypowych wrażeń, koniecznie skorzystajcie z możliwości noclegu w lodowym hotelu. To dopiero wyzwanie! Pierwszy lodowy hotel powstał na terenie Szwecji, natomiast niemal błyskawicznie pomysł na budowę tego typu obiektów podchwycili także Finowie. W okolicy Rovaniemi znajdziecie kilka hoteli z lodu. Lodowe królestwo Laponii to nie tylko hotele, ale także lodowe kapliczki, bary, czy restauracje. Widok ogromnych lodowych brył, w których zostały wykute przeróżne kształty na pewno zrobi na was wrażenie. A to co znajdziecie w środku będzie wręcz nieprawdopodobne.

Noclegi

Opcje noclegu są dwie: standardowy pokój, lub igloo. Temperatury wewnątrz wahają się od 0 do 5 stopni. Nie obawiajcie się, nie zamarzniecie! W wyposażeniu każdego pokoju znajdują się śpiwory, skóry reniferów i bardzo ciepłe pościele. Hotelowe restauracje serwują swoim gościom tradycyjne lapońskie potrawy, a wśród nich: mięso z renifera, bądź łosia. Dodatkiem są ziemniaki puree.

Zorza polarna w Laponii

arctic-snowhotel-snow-chapel-rovaniemi-4

Zjawisko zorzy polarnej to jedno z najpiękniejszych obrazków jakie możecie zobaczyć na terenie całej Finlandii. Taniec barw na gwieździstym niebie to naprawdę coś niepowtarzalnego. Możecie go doświadczyć przebywając zimą na terenie fińskiej części Laponii. Część z lodowych hotelu informuję swoich klientów poprzez tak zwany alarm. Kiedy tylko zorza polarna pojawia się na niebie, zostaje uruchomiony alarm. Wystarczy zaledwie kilka dźwięków by postawić turystów na nogi. Dachy igloo są przeszklone, zatem zorzę możecie dostrzec z jego wnętrza.

Zobacz także:Przewodnik po Finlandii

Laponia praktycznie

snowland-igloo-restaurant-rovaniemi-4

Stolicą fińskiej części Laponii jest Rovaniemi. Podróż z Helsinek do Rovaniemi drogą lotniczą trwa około 1,5 godziny. Możecie skorzystać z oferty tanich linii lotniczych. Wszystkie informacje na temat poruszania się po Rovaniemi znajdziecie w poście Rovaniemi i Wioska św. Mikołaja. Lodowe hotele są otwarte do gości od listopada do marca. Poza możliwością noclegu możecie skorzystać z hotelowej restauracji, wizyty w saunie i jacuzzi. Warto także skusić się na udział w specjalnych programach organizowanych przez właścicieli hoteli z lodu. A wśród nich są psie zaprzęgi, czy zimowe safari. W kapliczkach są organizowane przez róże wydarzenia: spotkania biznesowe, imprezy okolicznościowe, a w lodowej kapliczce także śluby. Ceny noclegów rozpoczynają się od 130 euro.

snow-igloos-twilight-snow-brick-rovaniemi

Fotografie: Rovaniemi Tourism & Marketing Ltd.

Related content