Rovaniemi i Wioska św. Mikołaja

Opublikowany Dodaj komentarz

Maleńka wioska w pobliżu Rovaniemi to centrum dowodzenia św. Mikołaja.

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami w dalekiej Laponii mieszka św. Mikołaj a wraz z nim elfy i setki pomocników. Mikołaj ma swoje biuro, pocztę, a na zewnątrz w gotowości czekają na niego zaparkowane sanie pod przewodnictwem renifera Rudolfa. Myślicie , że opowiadam wam fragment bajki? Muszę was rozczarować – to się dzieję naprawdę!Żeby to wszystko zobaczyć na własne oczy wcale nie musicie przenosić się do innego świata, ani tym bardziej na inną planetę. Wystarczy, że wybierzecie się do bajecznej Laponii. Gwarantuję, że zapamiętacie tą wizytę do końca życia.Natura w Rovaniemi

Bajeczna Laponia

Laponia to jedna z najpiękniejszych części Finlandii. To kraina jest właściwie nieskażona przez człowieka. Jej powierzchnię wypełniają lasy, pola i krystalicznie czyste jeziora. Możecie tam doświadczyć zjawiska niesamowitej Zorzy Polarniej, ale także koszmarnie niskich temperatur – zimą nawet do -40 stopni. Latem słońce świeci w Laponii przez zaledwie kilka godzin. Przez większą część roku panuje tam po prostu ciemność. Laponia to formalnie jedna z administracyjnych części Finlandii, a Rovaniemi to jej stolica.

Zobacz także:Jarmark Bożonarodzeniowy w Kopenhadze

zorza Rovaniemi

Klimatyczne Rovaniemi

Rovaniemi jest niewielką miejscowością ( zaledwie 59 tysięcy mieszkańców). Znana jest przede wszystkim z mieszkającego w jej pobliżu człowieka z długą brodą w małym kubraczku . Wszystkie najważniejsze budynki i zabytki w mieście znajdują się w pobliżu deptaka Koskikatu. W okresie zimowym Rovaniemi jest bajecznie przyozdobione. Zupełnie jakbyście znajdowali na planie filmu u Świętach Bożego Narodzenia. Będąc w Rovaniemi koniecznie wstąpcie do Arktikum – nowoczesnego muzeum poświęconego Arktyce. To istna gratka dla fanów przyrody, nauki i historii. Szklany dach umożliwia oglądanie Zorzy Polarnej.

Mikołaj

Wioska św. Mikołaja

Czas na najważniejszy punkt naszej wycieczki -zwiedzanie Wioski św. Mikołaja. W tym celu oddalamy się do położonej o 8 kilometrów od Rovaniemi miejscowości Napapiiri, prawdziwego centrum bajecznego świata. To się dopiero nazywa sen na jawie! Mikołaj zamieszkał w tym miejscu 30 lat temu i od tamtej pory otrzymał 15 milionów listów od dzieci z całego świata. W niewielkiej wiosce św. Mikołaj ma swoją pocztę, biuro i miejsce do przyjmowania gości z całego świata. Pomocnikami Mikołaja są oczywiście elfy. Pomagają mu w pracy z listami, czy koordynowaniu przyjmowania gości.

wioska św.Mikołaja 1

Elfy oprowadzają turystów po Wiosce i opowiadają o jej historii. Spotkanie z Mikołajem to ogromne przeżycie zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Wzbudza ono wspomnienia z dzieciństwa i przywołuje niesamowity klimat Świąt Bożego Narodzenia. Możecie także zrobić sobie zdjęcie z długobrodym. Kosztuje ono około 30 euro. Jeśli jedziecie z grupą znajomych zdecydujcie się na wspólną fotografię. Czym byłby Mikołaj bez swoich sań? Piękne sanie i czuwający nad nimi Rudolf czekają tylko na komendy swojego pana.

Zobacz także:Porvoo

elfy

W mikołajowym królestwie znajdują się ok. 50 różnych sklepów z pamiątkami, restauracji, kawiarni itd. Działają tam biura, które organizują reniferowe safari, czy tez jazdę skuterami śnieżnymi. Będąc w Wiosce św. Mikołaja grzechem byłoby nie znaleźć się na linii wyznaczającej koło podbiegunowe. Zdjęcie z tego miejsca to obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Możecie stamtąd także wysłać kartkę do swoich bliskich z oryginalnym stemplem z koła podbiegunowego. Wioska św. Mikołaja to naprawdę bajeczne miejsce. Zimą jest przepięknie ozdobione. Przekraczając bramy Napapiiri przeniesiecie się do zupełnie innego świata i zapomnicie o otaczającym was świecie. Naprawdę warto!

Zaprzęg

Rovaniemi praktycznie

Rovaniemi znajduje się na terenie północnej Finlandii. Od Helsinek jest oddalone o około 800 kilometrów. Na terenie miasta znajduje się także lotnisko. Lot Helsinki-Rovaniemi trawa około 1,5 godziny (obsługiwany przez tanie linie lotnicze). Do Rovaniemi dotrzecie także z Warszawy, z przesiadką w Helsinkach. Koszt to około 1300 złotych. Jeśli wolicie drogę lądową wybierzcie Onnibus (odpowiednik Polskiego Busa). Bilety od 1 euro. Wioska św. Mikołaja jest oddalona od Rovaniemi o 8 kilometrów. Pomiędzy miastami kursuje autobus numer 8. Wioska jest otwarta codziennie.

market

W okresie przedświątecznym
1 sierpnia – 30 listopada: 10-17
1 grudnia – 7 stycznia: 9-17

Jeśli chcecie wysłać list do św. Mikołaja oto jego adres:

Adres św. Mikołaja
Santa Claus Main Post Office
FI-96930 Arctic Cycle
FINLAND

Fotografie pochodzą z serwisuRovaniemi Tourism & Marketing Ltd.

Related content