Munkkiniemi w Helsinkach

Opublikowany Dodaj komentarz

Monk Bay to jedna z dzielnic Helsinek. Ze względu na swoje położenie i mieszkające tam osobistości jest uważana za jedną z najdroższych dzielnic w stolicy Finlandii. Ceny mieszkań w tamtej okolicy mogą przyprawić was o zawrót głowy. Przechadzając się po Zatoce Mnicha natkniecie się na domy, ogromne posiadłości, ale też zwyczajne blokowiska. Tylko nieliczni mogą się cieszyć widokiem na Zatokę. Munkkiniemi jest otoczona przepięknymi krajobrazami. Mnóstwo drzew, trawa i krystalicznie czysta tafla zatoki. Przechadzanie się po tamtym terenie to ogromna przyjemność. To wręcz idealne miejsce na spacery, wycieczki rowerowe, poranny jogging, czy też nordic walking. Przy okazji możecie spotkać kogoś znanego!

IMG 3960

Na terenie Monk Bay wręcz roi się od znanych w Finlandii osobowości. Mieszkają tam aktorzy piosenkarze, projektanci, itd. Ja o istnieniu tej części Helsinek dowiedziałam się z piosenki Sunrise Avenue – Monk Bay. Kilkakrotnie czytałam też same pochlebne opinie na temat tego miejsca od mieszkającego tam wokalisty Sunrise Avenue Samu Habera. Przy okazji jednego z wyjazdów do Helsinek postanowiłam wybrać się w tamte rejony. Klimat Munkkiniemi naprawdę mnie zachwycił. Od tamtego czasu będąc w stolicy Finlandii bardzo często tam zaglądam. Chociażby po to, żeby się zrelaksować.
Pierwsze historyczne wzmianki na temat Munkkiniemi pochodzą z XVII wieku. Co najdziwniejsze na terenie tej dzielnicy nigdy nie znajdował się żaden klasztor. Jednak od zawsze to miejsce gromadziło najmożniejszych, w tym także monarchię duńską.

IMG 3963
Wygląd dzielnicy Monk Bay został zaprojektowany przez jednego z najwybitniejszych fińskich projektantów – Eliela Saarinen’a. (Artykuł o fińskim designie znajdziecie tutaj). Projektant przedstawił swoją wizję zabudowy Munkkiniemi w 1915 roku. Części planów nie udało się jednak zrealizować. Saarinen zakładał, że dzielnica z każdym rokiem będzie rosła w siłę i w 1946 roku wyniesie 83 500 mieszkańców. Plany projektanta pokrzyżowały jednak I i II wojna światowa. Na terenie Munnkkiniemi powstało jednak kilka budynków zaprojektowanych przez Saarinena. Jego dom również znajduje się w tej dzielnicy.

Helsinki tram 687 2

fot.Visit Finland

Transport na teren Munkkiniemi nie będzie stanowił żadnego kłopotu. Dzielnica jest połączona z centrum miasta tramwajem numer 4. Bilet w jedną stronę kosztuje ok. 2,5 euro. Czas podróży to około 30 minut. O transporcie w Finlandii przeczytacie tutaj. Gorąco polecam podróż do dzielnicy Munkkiniemi, szczególnie w okresie jesiennym. Jest tam wtedy przepięknie. Monk Bay to prawdziwa mekka spokoju. Warto wybrać się tam chociażby na spacer. Sama podróż tramwajem będzie dla was bardzo przyjemna. Przekonacie się, że wystarczy wyjechać zaledwie kilka kilometrów do centrum Helsinek aby znaleźć się w zupełnie innym świecie.

Related content