Zamek Książ w Wałbrzychu

Opublikowany 16 komentarzy

Zamek Książ to niewątpliwie jeden z najważniejszych zabytków na mapie Polski. Jego bogata historia i niezwykłe położenie zachęcają do odwiedzin, a co zastaniemy w jego wnętrzach?Zamek Książ

Zamek Książ i historia

Zamek Książ

Zamek Książ to trzeci pod względem wielkości tego typu obiekt w naszym kraju. Został wzniesiony pod koniec XIII wieku. Przechodził z rąk jednego państwa do drugiego, był wielokrotnie niszczony, a w 2014 roku uległ poważnemu pożarowi.

Zamek Książ

W trakcie XX wojny światowej był jedną z siedzib Adolfa Hitlera. Przechowywano na jego terenie zbiory Królewskiej Biblioteki Pruskiej z Berlina. W zamku zatrzymywały się znane osobistości: królowie, artyści, pisarze.

Zamek Ksiaż

XX wojna światowa doprowadziła do ogromnych zniszczeń. Zamek z biegiem czasu zaczynał niszczeć, a lokalna ludność wykradała przedmioty, które w nim jeszcze pozostały. Jego odbudowa rozpoczęła się dopiero w roku 1956.

Zamek Książ

Prace rozpoczęto od zabezpieczenia wejść i dostępu do wnętrza budynku. Od lat 70-tych trwały pracę renowacyjne nad pomieszczeniami wewnątrz zamku. Na początku lat 90-tych zamek przeszedł w posiadanie Gminy Wałbrzych i przyjmuje turystów z całego świata.

Atrakcje Zamku Książ

Zamek Książ

Decydując się na wizytę w Zamku Książ możecie liczyć na pełen wachlarz atrakcji: będziecie mogli przeczytać o jego historii, zobaczyć jak wyglądały jego historyczne wnętrza, wejść na teren dawnych korytarzy podziemnych, przespacerować się po pięknym zamkowym ogrodzie, wejść do Palmiarni i stadniny koni znajdującej się w okolicy zamku.

Praktycznie

Zamek Książ

Opcji zakupu biletu na teren zamku jest kilka. Możecie zdecydować się na zwiedzenie z przewodnikiem, bądź  indywidualne. Do waszej gestii należy także wybór miejsc, które tam zobaczycie.

Zamek Książ

Pakiet podstawowy zawiera zwiedzanie zamku, tarasów i palmiarni  i kosztuje 29 złotych. Istnieje możliwość zakupu także biletów ulgowych.

Zamek Książ

Na terenie Zamku Książ istnieje także część hotelowa. Możecie wynająć pokój wraz z wyżywieniem. Organizowane są tam także akcje specjalne – takie jak nocne zwiedzanie, okolicznościowe imprezy (np. Halloween). Zamek Książ to także świetnie prosperujące centrum konferencyjne.

Transport

Zamek Ksiaż

Jak najsprawniej dotrzeć na teren Zamku Książ? Ja podróżowałam z Warszawy do Wrocławia pociągiem PKP Intercity – pendolino, dotarłam tam w 3 godziny i 40 minut, a następnie z Wrocławia do uroczej miejscowości Świebodzice podróżowałam Kolejami Dolnośląskimi. Czas przejazdu trwa około godziny. Z dworca na teren zamku możecie przejść spacerem.

Zamek Ksiaż

Czy warto wybrać się do Zamku Książ? Moim zdaniem tak, choć moim absolutnym faworytem  jeśli chodzi o tego typu budowle jest Zamek w Malborku. Jest dużo większy i  zrobił na mnie większe wrażenie. Jeśli wahacie się nad wyjazdem, nie zastanawiajcie się i jedźcie. Zamek jest przepięknie położony, a w okresie jesiennym to otoczenie wygląda naprawdę genialnie.

 

Related content

 • Bardzo chętnie odwiedzę jak będę w tych rejonach. Uwielbiam zamki <3 Pozdrawiam, Daria xxx

 • Wiele już słyszałam o Zamku Książ i mam nadzieję, że gdy będę zwiedzać w końcu Wrocław uda się też zobaczyć ten zamek 🙂

 • AnetaNieZajac

  Polskie zamki są wciąż przeze mnie nieodkryte, ale obiecałam sobie, że na wiosnę nadrobię!

 • W Książu miałam studniówkę! A tak oprócz tego, jako zwiedzająca to tam nie byłam. Ale na pewno tam pojadę, bo interesuje mnie także Stary Książ 🙂

 • Ewelina Malina

  Byłam kilka razy, ale poza tym widokiem zamku z daleka i ogrodami nie robi on na mnie dużego wrażenia. W Malborku jeszcze nie byłam, ale to „must see” na mojej liście – a Ty jeszcze bardziej mnie przekonujesz :).

 • Po zamku Czocha i Mosznej, które już odwiedziłam, Książ jest następny w kolejce.
  Punkt widokowy, z którego można zrobić panoramę zamku, jest łatwy do zlokalizowania?

 • To jest miejsce, do którego już chyba nigdy nie pojadę, bo niszczy moje dziecięce wspomnienia o pięknym zamku idealnym dla księżniczki 🙂 Pamiętam Książ jako coś ogromnego i cudownego, a kiedy pojechałam tam 4 lata temu czar prysł 🙂

  • Szczerze mówiąc jadąc tam myślałam, że jest troszkę większy, ale i tak zrobił na mnie ogromne wrażenie 🙂

 • KamKam Visuals

  Jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce i najlepiej zachowanych. Nam jeszcze podobał się zamek Czocha, tylko szkoda tych ogołoconych z mebli, obrazów i sztuki wnętrz :/

  • Ja w tym roku planuje wizytę w Zamku Czocha i już nie mogę się doczekać 🙂