Wystawa Titanic

Opublikowany 23 komentarze

Wystawa Titanic to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych kulturalnych tego roku. Tym razem Titanic zacumuje w Krakowie. Wystawę można oglądać od 2 lutego. Zanim się tam wybierzesz, sprawdź co można było zobaczyć na warszawskiej wystawie.

Wystawa Titanic

Któż z nas nie zna słynnej historii statku, który miał być niezatapialny? Kto z nas nie oglądał nagrodzonego jedenastoma Oskarami filmu z Kate Winslet i Leonardo DiCaprio?

Wystawa Titanic

Takich osób jest chyba bardzo niewiele. Jednak historia katastrofy tego ogromnego statku to przede wszystkim historie zwykłych ludzi i właśnie to zauważamy podczas zwiedzania tej wystawy.

Wystawa Titanic: historia statku

Wystawa Titanic

Wystawa Titanic pokazuje historię  tego ogromnego statku od roku 1907, kiedy to w londyńskiej posiadłości lorda Jamesa Pirrie powstaje koncepcja budowy Titanica –  aż do momentu jego zatonięcia. To potężna dawka wiedzy historycznej, ale nie tylko.

Wystawa Titanic

Zwiedzający mają możliwość przeczytania listów i  fragmentów pamiętników tworzonych przez pasażerów feralnego rejsu. Dowiadujemy się jak wyglądała podróż i pod jak wielkim wrażeniem konstrukcji byli ludzie znajdujący się na pokładzie tego kolosa.

Wystawa Titanic: rekwizyty

Titanic

Titanic zatonął 15 kwietnia 1912 roku, zabrał na dno Oceanu Atlantyckiego 1495 pasażerów. Jego wrak został odnaleziony dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Wystawa Titanic

Ekipy badawcze wydobyły z jego pokładu mnóstwo przedmiotów. Dziś możecie je zobaczyć na własne oczy. Poza sylwetkami najważniejszych osób związanych z budową statku oraz członków załogi, to właśnie przedmioty wydobyte ze statku robią na zwiedzających największe wrażenie. Poza nimi w Pałacu Kultury i Nauki nie brakuje także rekonstrukcji.

Wystawa Titanic

Zobaczycie jak wyglądały  kabiny pierwszej i drugiej klasy, mostek kapitański, korytarze, wnętrze restauracji, kotłownie, czy słynne z filmu ” Titanic” schody, na których główna bohaterka czekała na Jacka.

Wystawa Titanic

Oczywiście nie mogło zabraknąć pięknego naszyjnika Serce Oceanu, który filmowa Rose miała na sobie. Pojawił się także prototyp góry lodowej, która doprowadziła do katastrofy statku.

Wystawa Titanic

Na mnie największe wrażenie zrobiło przejście korytarzem, który imitował ten prawdziwy z wnętrza Titanica. Tam naprawdę można poczuć prawdziwy klimat tego statku i przenieść się choć na chwilę do początków XX wieku.

Wystawa Titanic: praktycznie

Wystawa Titanic

Mobilna Wystawa Titanic przebywa na terenie stolicy od kwietnia do 9 października na terenie Pałacu Kultury i Nauki. Wystawa jest otwarta codzienne od 9:00. Ostatnie bilety możecie kupić o godzinie 20:00. Cena biletu normalnego to 44, 90. Dostępne są także bilety ulgowe.

Wystawa Titanic

 

 

 

 

 

Related content