Praga

Praga śladami Karola IV

Opublikowany 16 komentarzy

Praga obchodzi w tym roku siedemsetną rocznicę urodzin Karola IV. Wybierz się w spacer po klimatycznej stolicy Czech i sprawdź jakie ślady zostawił po sobie ten władca.

Noworoczne postanowienia a wśród nich jedno marzenie – będę w 2016 częściej podróżować! Zmobilizuj się i nie pozwól żeby twój słomiany zapał znów wziął górę. W tym roku uda Ci się zrealizować podróżnicze plany, jeśli tylko odpowiednio się do tego przygotujesz! A od czego zacząć? Zorganizuj pierwszą tegoroczną wyprawę do Pragi!

Praga nocą

Powód do odwiedzenia Pragi jest w tym roku szczególny. Miasto obchodzi w 2016 siedemsetną rocznicę urodzin Karola IV – jednej z najważniejszych postaci w historii Czech. W stolicy śladów jego działalności nie brakuje, a najlepszym dowodem na to jest znany na całym świecie most jego imienia.

most

Praga i Karol IV to duet idealny

Karol IV Luksemburski żył w latach 1316-1378. Urodził się na ziemiach czeskich, ale mieszkał także we Francji i we Włoszech. W roku 1946 został mianowany królem Czech. Od tamtej pory rozpoczął rozpoczął proces przebudowy kraju. Szczególną rolę w sercu władcy od zawsze odgrywała Praga. Karol zlecał architektom kolejne projekty, współpracował w naukowcami, a w konsekwencji powstało mnóstwo wspaniałych budowli, które możemy podziwiać do dziś! Wśród nich znajdują się między innymi Uniwersytet Praski (obecnie Uniwersytet Karola), Most Karola, a także malowniczo położony zamek Karlštejn.

Most Karola

Fot. Dagmar Veselkova

Most Karola

Będąc w Pradze koniecznie wybierzcie się na Most Karola. To najprawdziwsza wizytówka tego miasta. Zdjęcie na moście to absolutny must have każdej wycieczki do stolicy Czech. Warto się tam wybrać zarówno w ciągu dnia (możemy wtedy zobaczyć całokształt panorami miasta), jak i wieczorem, kiedy Praga jest pięknie oświetlona. Jeśli jednak chcecie ominąć tłumy, zdecydujcie się na spacer wczesnym rankiem, będzie wtedy zdecydowanie dużo luźniej. Most Karola a 160 metrów długości i 12 metrów szerokości, jest oparty na 16 filarach. Budowa mostu rozpoczęła się w 1357 roku i trwała do 1402 roku. Konstrukcja mostu przetrwała Wiosnę Ludów i kilka powodzi. Ważnymi elementami tej budowli są rzeźby umieszczone na każdym filarze, a wśród nich: Madonna trzymająca w rękach Jezusa, św. Iwo, św.Cyryl i Metody, św Tomasz z Akwinu i wiele innych.

Most Karola w Pradze

Muzeum Mostu Karola

Tak, to prawda! Najważniejszy obiekt na turystycznej mapie Pragi doczekał się własnego muzeum. Co więcej ten obiekt z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i absolutnie nie ma się czemu dziwić. Z holu wejściowego budynku można dostać się do podziemi kościoła św. Franciszka, a tam z kolei znajdują się imponujące ołtarze, które do złudzenia przypominają morskie groty porośnięte glonami i wodorostami. W jednej z sal muzealnych znajduję się ogromna makieta Mostu Karola. Dzięki niej turyści mogą zobrazować sobie proces tworzenia tej imponującej budowli.

Praga

Praga widziana z wysokości

Chcecie zobaczyć jak stolica Praga wygląda z perspektywy niemal 50 metrów powyżej poziomu ulic? Koniecznie wybierzcie się na Staromiejską Wieżę Mostową. Widoki zapierające dech w piersiach gwarantowane! Na szczyt wieży prowadzi 138 krętych schodków. Na samej górze będzie na nas czekała rzeźba kamiennego Strażnika, czuwającego w przejściu. A potem zobaczycie już tylko niezwykły widok panoramy Pragi!

praga

Jak zarabiać na podróżowaniu?

Urodziny Karola IV

Śladów działalności Karola IV w Pradze nie brakuje. Tworząc ten post postanowiłam, że będzie to początek serii artykułów o niesamowitych Czechach. Przygotuję także praktyczny poradnik. Tymczasem zachęcam Was do planowania podróży do uroczej Pragi. W roku 2016 w całych Czechach odbędzie się mnóstwo wydarzeń związanych z rocznicą urodzin tego wielkiego władcy. Zaglądajcie na bloga i na stronę Czech Tourism.

Related content