http://zastrzykinspiracji.pl/tag/opoczno/

Muzeum Regionalne w Opocznie

Opublikowany Dodaj komentarz

Muzeum Regionalne w Opocznie mieści się we wnętrzach klimatycznego zamku Kazimierza Wielkiego. To właśnie tam tętni historyczne serce miasta. Jeśli chcecie bliżej poznać losy Opoczna, to miejsce jest dla was!

Opoczyńskie Muzeum to zdecydowanie numer jeden na liście opoczyńskich atrakcji! To istna kopalnia wiedzy na temat miasta, tradycji, kultury i oczywiście historii. Zbiór eksponatów jest naprawdę ogromny! Stare zdjęcia i przedmioty, które przetrwały najistotniejsze momenty w życiu Opoczna są imponujące!

Historia Muzeum Regionalnego

Muzeum znajduje się w historycznym zamku Kazimierza Wielkiego! Początki budynku sięgają XIV wieku. Źródła historyczne podają, że był on wznoszony wraz z murami obronnymi miasta. Zamek przetrwał wiele zawirowań, w tym wielki pożar miasta i wojny szwedzkie.

II wojna światowa

Muzeum Regionalne w Opocznie

W trakcie II wojny światowej budynek pełnił rolę oddziału zakaźnego szpitala miejskiego św. Władysława. Natomiast po zakończeniu wojny w jego wnętrzach mieściły się biura administracyjne, biblioteka, a nawet zakład energetyczny. Aż w końcu w roku 1976 zamek Kazimierza Wielkiego stał się siedzibą Muzeum Regionalnego w Opocznie.

Czytaj także: Atrakcje w Opocznie

Wystawy stałe i czasowe

I bardzo dobrze! Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że opoczyński zamek to numer jeden na mapie regionalnych atrakcji. A jego niezwykły klimat poczujecie tuż po przekroczeniu drzwi wejściowych! Wystawy są podzielone na dwie części: wystawy stałe i czasowe.

Do wystaw stałych zaliczamy;

„Z dziejów Ziemi Opoczyńskiej”

„Opoczno w czasie II wojny światowej”

„Rzeźba ludowa Regionu Opoczyńskiego”

„Rekonstrukcja wnętrza Chałupy Opoczyńskiej

„Opoczyński strój ludowy”

Czasowe:

„Od ziarenka do bochenka”

„Generał Jóżef Haller i jego żołnierze”

Historia miasta w Muzeum Regionalnym

Pomieszania Muzeum Regionalnego w Opocznie są podzielone na kilka tematycznych stref i każda z nich przedstawia zupełnie wydarzenia w historii miasta. Jednym z najważniejszych z nich było oczywiście pojawienie się w regionie słynnego władcy Kazimierza Wielkiego. Pewnie gdyby nie on, losy Opoczna byłyby zupełnie inne. Mam wrażenie, że duch Kazimierza unosi się gdzieś w powietrzu i opiekuje się swoją dawną siedzibą!

Czytaj także: Biblioteka w Opocznie

Opoczyńskie legendy

A jeśli już o Kazimierzu Wielkim mowa, to nie można nie wspomnieć o zamkowych legendach! Pierwsza z nich mówi o słynnych lochach łączących zamek i Dom Esterki. Ponoć król często opuszczał zamek i ukradkiem przechodził do ukochanej Esterki. Z kolei druga legenda dotyczy pojawienia się tajemniczej zjawy podczas imienin opoczyńskiego starosty. Czy są one prawdziwe? Tego się już chyba nie dowiemy – jednak ponoć w każdej legendzie jest ziarenko prawdy…

Dziedzictwo ceramiczne

Muzeum Regionalne w Opocznie

Z losami Opoczna nierozerwalnie połączona jest historia przemysłu ceramicznego i rodziny Dziewulskich i Lange. I tu dochodzimy do mojego ulubionego pomieszczenia w Muzeum Regionalnym! W jednej z sal znajduję się wystawa poświęcona słynnym opoczyńskim płytkom. Ależ tam jest klimatycznie! Stare zdjęcia, wzory płytek i opowieść o potężnym dziedzictwie, dzięki któremu Opoczno jest znane nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Musicie to zobaczyć!

Wizyta w Muzeum

Muzeum Regionalne w Opocznie to prawdziwa perełka na mapie miasta i całego regionu. Poza cennymi eksponatami panuje tam niepowtarzalna atmosfera! Już wkrótce budynek przejdzie remont! Będąc w okolicy, koniecznie się tam wybierzcie! Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 8:00-15:30, sobota: 10:00 – 16:00. Bilet ulgowy 2 złote, zwykły – 3 zł.


Related content