Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Opublikowany 19 komentarzy

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to absolutna perła na turystycznej mapie naszego kraju. Jest nie tylko kapitalnie zaprojektowanym budynkiem muzealnym, ale przede wszystkim miejscem, które wzrusza, zmusza do przemyśleń i wywołuje dreszcze.

Muzeum II Wojny Światowej zostało otwarte dla zwiedzających w marcu 2017 roku. Jednak zanim rzesze turystów zaczęły je odwiedzać, rozpoczęto prace nad projektem i zbudowaniem tego kolosa.

Decyzja o jego utworzeniu zapadła w listopadzie 2008 roku. Co ciekawe pieczę nad projektem architektonicznym sprawowało polskie studio „Kwadrat”. 1 września 2012 roku uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę muzeum.

Budynek Muzeum II wojny Światowej

Teren, na którym znajduje się Muzeum II Wojny Światowej zajmuje powierzchnię 1,7 hektara. Budynek zaś ma powierzchnię 23 metrów kwadratowych, a wystawa główna to aż 5 tysięcy m2. Muzealna bryła robi ogromne wrażenie na  wszystkich zwiedzających.

Jest naprawdę ogromna. Część zewnętrzna w najwyższym punkcie ma ponad 40 metrów. Wnętrza Muzeum II Wojny Światowej to nie tylko wystawy, ale także biblioteka, czytelnia, sale edukacyjne i konferencyjne oraz kawiarnia i restauracja.

Tragedia II Wojny Światowej

Celem pomysłodawców tego niezwykłego miejsca było pokazanie losów II Wojny Światowej i tak rzeczywiście się stało. Fani historii tamtego okresu będą naprawdę zachwyceni, ale nie tylko oni.

W tym budynku sympatycy militariów poczują się tam niemal jak w raju. Zobaczą tam czołgi, samoloty, czy broń wykorzystywaną podczas walk. Niemal w każdym z pomieszczeń możemy zapoznać się z zupełnie innym aspektem wojny.

Jednak tak naprawdę to wcale nie te eksponaty zrobią na Was największe wrażenie. To tragedia ludzi, którzy żyli w tamtych latach. To obraz biedy, śmieci, głodu. To obozy koncentracyjne, wygnanie, rozłąka rodzin i wszechogarniający strach.

To onebędą wywoływać dreszcze i sprawią, że w Waszych oczach pojawią się łzy. Dzięki temu zapamiętacie wizytę w Muzeum II Wojny Światowej do końca życia…

Muzeum II Wojny Światowej praktycznie

Jeśli tylko będziecie w Trójmieście, koniecznie zdecydujcie się na wizytę w Muzeum. To najlepsza lekcja historii jaką możecie sobie zorganizować. Pamiętajcie jednak, żeby dobrze zaplanować ten pobyt. To miejsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem i wcale nie tak łatwo się do niego dostać. Bilety są rezerwowane nawet na kilka tygodni wcześniej, a weekendowe zwiedzanie zaplanowane z tygodniowym wyprzedzeniem niemal graniczy z cudem.

Budynek Muzeum II Wojny Światowej jest usytuowane przy placu Władysława Bartoszewskiego 1. Jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach: 10:00-19:00.

Bilet normalny kosztuje 23 złote, a ulgowy 16:00.

 

Related content