Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Białymstoku

Opublikowany Dodaj komentarz

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji to absolutny must have każdej wyprawy do Białegostoku. Wystawa stała mieści się we wnętrzach urokliwego Pałacu Branickich. Zabieram Was w wirtualną podróż po tamtejszych wnętrzach. Gwarantuję, że nie tylko miłośnicy medycyny znajdą tam coś dla siebie.

Pałac Branickich

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji jest stosunkowo młodą jednostką – zostało powołane w 2011 roku. Mieści się na terenie słynnego Pałacu Branickich, które jest z kolei siedzibą Uniwersytetu Medycznego. Muzealne eksponaty zostały wystawione dla zwiedzających w pomieszczeniach prawej oficyny.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Pałac Branickich to perła na mapie Białegostoku. Niegdyś nazywany był Wersalem Podlasia. Branża turystyczna uznaje go za jeden z najlepszych tego typu obiektów w naszym kraju.

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Ogromny wpływ na jego rozwój i przebudowę miał hetman Jan Klemens Branicki, który w XVIII roku doprowadził do jego remontu i rozbudowy przy wsparciu wybitnych architektów. Dziś na terenie rezydencji Branickiego znajduje się Uniwersytet Medyczny z 4600 studentami, z których 300 zgłębia tajniki medycyny i farmacji w języku angielskim.

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Czego możecie się spodziewać podczas wizyty w Muzeum? Nastawcie się na historyczny spacer z przygodami. Jestem pewna, że nie będziecie się nudzić. W tamtejszych wnętrzach będą na Was czekać eksponaty, których nie zobaczycie nigdzie indziej.

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Zwiedzanie rozpoczyna się od pomieszczenia Dawnej Apteki. Znajdziecie tam buteleczki z lekami i truciznami. Dowiecie się jak powstaje tabletka i jakich medykamentów lepiej się wystrzegać. W kolejnych salach znajdują się dawne gabinety: stomatologia, radiologa, okulisty, ginekologa.

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Wstąpicie także do laboratorium, czy też do pracowni anatomicznej. Zobaczycie, jak wyglądają ludzkie organy w formalinie. Podczas wizyty w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji  zdacie sobie wtedy sprawę z tego jak medycyna zmieniała się na przełomie lat. Jak wyglądał niegdyś proces leczenia, jakich sprzętów używano. Na dawnych fotografiach dostrzeżecie wnętrza  szpitali. Możecie usiąść na dawnym fotelu dentystycznym i dotknąć poszczególnych sprzętów.

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Przewodnik oprowadzi Was także po reprezentacyjnych salach Uniwersytetu. Zobaczycie tam Sień Wielką, czy taras widokowy. To będzie bardzo inspirująca podróż w przeszłość, która na pewno zapadnie w Waszej pamięci.

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji praktycznie

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Muzeum możecie zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem. Ja polecam Wam tą drugą opcję. Podczas takiej wycieczki poznacie mnóstwo ciekawostek i merytorycznych informacji. Nasza pani Przewodnik była niezwykle sympatyczna i posiadała ogromną wiedzę na temat Muzeum, ale chętnie udzielała także informacji i wskazówek na temat zwiedzania Białegostoku. Bilet normalny kosztuje 10 złotych.

Related content