Ogrody Tivoli

Jarmarki Bożonarodzeniowe 2017

Opublikowany 13 komentarzy

Jarmarki Bożonarodzeniowe z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Niemal każda europejska stolica organizuje świąteczne targi u siebie. Prawdziwi mistrzowie, w tym Praga, Drezno czy Kopenhaga przygotowują nawet kilka takich eventów jednocześnie. Przygotowałam dla Was listę tych najlepszych.

Tradycja organizacji Jarmarków Świątecznych dotarła do naszego kraju stosunkowo niedawno. Polskie miasta bardzo chętnie przyłączają się do popularyzacji tej wyjątkowej tradycji. Mamy targi duże i małe. Bez względu na miejsce czy ich wielkość zawsze przybliżają nam niezwykłą atmosferę Bożego Narodzenia.

Historia jarmarków świątecznych

Tradycja organizacji jarmarków bożonarodzeniowych sięga czasów średniowiecza. Wszystko zaczęło się w krajach germańskich. Pierwszy, historyczny Weihnachtsmarkt został zorganizowany w Dreźnie w 1434 roku, a potem bardzo szybko zyskał popularność. Jednak dziś na chwilę wymazuję z Waszej świadomości przeszłość i zabieram w podróż do bajkowego świata z pieczonymi kasztanami, ogromnymi choinkami i zapachem goździków unoszących się w powietrzu.

Jarmarki bożonarodzeniowe 2017

Tivoli 5

O tytuł najpiękniejszych jarmarków świątecznych od lat konkurowały Kopenhaga i Praga. Każde z tych miast ma swój niepowtarzalny charakter, jednak czytelnicy USA Today uznali, że stolica Czech wiedzie prym w tym wyścigu.

Jarmarki w Pradze

Tegoroczną atmosferę praskich Jarmarków można będzie poczuć w dniach 2 grudnia 2017 – 3 stycznia 2018. Największych z nich jak co roku pojawi się na klimatycznym Rynku Staromiejskim. Stanie tam ogromna choinka. Na miejscu będzie można skosztować regionalnych przysmaków, wypić grzane wino i posłuchać świątecznych przebojów.

Jeśli sądzicie, że na tym koniec, bardzo się mylicie. Praga jest przecież królową jarmarków. Kolejne zastaniecie na Placu Wacława, Karola, a także na Placu Republiki. Nie opuszczajcie Pragi nie kosztując kurtoszkołacza, prażonych orzechów w cukrze i miodu pitnego. Nie zapominajcie o grzanym winie. Smakuje tam wyjątkowo. Na Praskich Jarmarkach Świątecznych swoje stoiska mają także największe Czeskie browary:  Pilsner Urquell, Staropramen and Budvar. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wyjątkową atmosferę jarmarków podkręcają świąteczne kawałki i tysiące lampek i lampionów. Święta czuć tam po prostu w powietrzu.

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Kopenhadze

Ogrody Tivoli

Z klimatycznej Pragi przenosimy się na północ, do ogrodów Tivoli w Kopenhadze. Jest tam iście bajkowo. Pamiętam, że przekraczając bramy tego niesamowitego parku rozrywki miałam wrażenie jakbym przenosiła się do zupełnie innego świata. Tysiące świateł, lampionów, muzyka i zapach grzanego wina tworzą niepowtarzalną atmosferę.

Ogrody Tivoli każdego roku odwiedzają 4 miliony turystów, a w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest ich około miliona. Nie brakuje tam atrakcji ani dla dorosłych ani dla dzieci. W trakcie Jarmarków park rozrywki nie przerywa swojej pracy, dlatego macie szansę miedzy innymi  na przejażdżkę rollercoasterem.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 18/11/2017 – 31/12/2017. Wejście do Ogrodów Tivoli jest płatny.  Warto zastanowić się nad opcją wyjazdu z Unity Line.Prom, nocleg, jedzenie, zwiedzanie Kopenhagi i wejście do Ogrodów w pakiecie. Zobacz także: Jarmark Bożonarodzeniowy w Kopenhadze

Targ we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu jest zdecydowanie najpopularniejszą tego typu imprezą a naszym kraju. Stolico dolnego śląska, strzeż się – konkurencja depcze Ci po piętach. Jeśli nie mieliście okazji pojawić się we Wrocławiu w okresie przedświątecznym, koniecznie się tam wybierzcie. Jest co robić.

Zacznijmy od pysznego jedzenia, koniecznie skosztujcie regionalnych wędlin i zjedźcie kanapki z  dodatkami (np.boczkiem czy kiełbasą). Wypijcie przepyszne grzane wino. Dodatków, które możecie wybrać jest całe mnóstwo.

Grzańce są także sprzedawane w butelkach. warto mieć w domu taką pamiątkę. Na wrocławskim Rynku kupicie ceramikę rękodzieło, odzież, zabawki i mnóstwo innych przedmiotów. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 17 11 – 22 12.2017. Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu.

Jarmark w Gdańsku

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, a i atrakcji tam nie brakuje. Na Targu Węglowym w okresie między 2 a 23 grudnia zastaniecie Anielski Młyn, lodowisko, koło widokowe Ambersky, mnóstwo stoisk, św Mikołaja, przepyszne regionalne potrawy. Ja pojawię się tam na pewno, a Wy?

Zdjęcie nr 2 Jarmarku w Pradze fot. Martin Mařák

 

 

 

Related content

 • Mateusz Zawada

  Byłem na Jarmarkach w Kopenhadze na wycieczce z Unity Line. Mimo, że byłem sceptycznie nastawiony, i ja i moja dziewczyna byliśmy zachwyceni organizacją wycieczki i świetnym klimatem. W przystrojonych świątecznie Ogrodach Tivoli można się poczuć jak w bajce. W tym roku wybieramy się do Pragi, ale wątpie, że jakiekolwiek miasto dorówna Kopenhadze. Pozdrawiam

 • Kiedyś mieszkałam we Włoszech. Uwielbiałam w grudniu jeździć po małych miastach, gdzie każde miało swoje stragany. To niesamowity klimat 🙂 Lepszy nastrój niż Las Christmas .-)

  • Ohhh tam dopiero musi być niesamowicie 🙂 Polecasz jakieś konkretne miasto?

 • Ale klimat! Aż zapachniało świętami 🙂 Planowałam w tym roku wybrać się na jarmark świąteczny w Warszawie, byłaś może?

 • Ja co roku rozmyślam nad takim bożonarodzeniowym jarmarcznym tourne. Problem w tym, że co roku z tym myśleniem nieco się spóźniam :>

 • Joanna Golińska

  Tego typu jarmarki można już spotkać chyba w każdym większym mieście, ale to fajne, bo ludzie wychodzą, może w jakiś sposób wczuwają się powoli w nastrój świąt. Wymieniłaś tylko kilka w morzu jarmarków, a i tak piękne. Osobiście mogę polecić jeszcze Kraków i Edynburg, Glasgow też niczego sobie, ale przegrywa z tymi pierwszymi.

 • A ja nadal nie byłam nigdy na jarmarku bożonarodzeniowym 😉 i chyba jakoś nie do końca mnie pociągają. Ale za to pierwsze zdjęcie skojarzyło mi się z azjatyckim klimatem 🙂 Chyba zaczynam za bardzo tęsknić do tego regionu 😉

  • Oj tak to zdjęcie trochę nawiązuje do azjatyckich klimatów, zresztą z tego, co pamiętam kilka takich „azjatyckich” budowli można było spotkać w tych ogrodach 🙂

 • W ubiegłym roku miałam okazję pierwszy raz uczestniczyć w bożonarodzeniowym jarmarku we Wrocławiu i bardzo spodobał mi się klimat! Mam nadzieje, że w tym uda się pojechać do Berlina 🙂