Czarny Staw pod Rysami

Opublikowany 16 komentarzy

Czarny Staw pod Rysami to zdecydowanie jedno z moich ukochanych miejsc na terenie Tatr. Choć dotrzeć do niego wcale nie jest łatwo, to widoki, które tam zastaniecie rekompensują wszystkie trudności. Czarny Staw

Nad Morskim Okiem byłam chyba milion razy, jednak dopiero w tym roku udało mi się dotrzeć do znajdującego się w jego pobliżu Czarnego Stawu. Zakochałam się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia i z całą pewnością będę do niego wracała. A dlaczego? Bo tamtejsze widoki naprawdę zapierają dech w piesiach!

Jak dotrzeć nad Czarny Staw?

Czarny Staw

Muszę powiedzieć, że droga nad Czarny Staw wcale nie jest łatwa zwłaszcza dla osób, których kondycja fizyczna pozostawia wiele do życzenia. Z Morskiego Oka dotrzecie tam w 40-50 minut. Wspinaczka jest dość wymagająca.

Czarny Staw

Żeby dotrzeć bezpośrednio do schodów prowadzących do Czarnego Stawu , powinniście otoczyć jezioro Morskiego Oka, pokierują Was kierunkowskazy.

Czarny Staw

Na bezpośredniej drodze do stawu znajduje się mnóstwo schodków, które nie są wcale łatwe do pokonania. Momentami bywa stromo.

Czarny Staw

Czarny Staw jest położony na wysokości 1583 m.n.p.m. Ze schroniska nad Morskim Okiem będziecie musieli pokonać różnicę około 180 metrów.

Czarny Staw

Staw ma powierzchnię ponad 20 hektarów, a jego głębokość sięga ponad 70-ciu metrów. Oczywiście zabroniona jest tam kąpiel. Jezioro zamknięte jest wyraźnym blokiem skalnym, przebywając tam musicie uważać, w niektórych miejscach brak uwagi może skończyć się naprawdę tragicznie.

Czarny Staw

Staw jest otoczony wierzchołkami gór. Gdy będziecie obracać się wokół własnej osi zobaczycie: Mięguszowiecki Szczyt Czarny, Wołowy Grzbiet, Rysy, Niżnie Rysy, Żabią Grań z Żabim Szczytem Wyżnim, Żabim Mnichem aż po Owcze Turniczki i nie można zapomnieć o panoramie Morskiego Oka, które prezentuje się z góry naprawdę niesamowicie.

Czarny Staw

Jeśli będziecie mieć szczęście, zobaczycie kąpiące się w tamtejszym jeziorze kaczki. Zastaniecie tam także piękny wodospad nazywany Czarnostawiańską Siklawą.

Kto może się wybrać nad Czarny Staw?

Czarmy Staw

Osoby z dobrą kondycją fizyczną i w odpowiednim obuwiu i stroju. Skały, po których będziecie się poruszać są stosunkowo śliskie. Weźcie także pod uwagę fakt, że ze względu na dużą wysokość bywa tam zimno.

Czarny Staw

Odradzałabym wizytę w okresie zimowym, kiedy dni są krótkie. Pamiętajcie, że nawet jeśli uda się Wam zejść przed zmierzchem, do wracanie po nieoświetlonej drodze z Morskiego Oka będzie niezbyt przyjemne.

 

 

 

Related content

 • Przepiękne zdjęcia. A Czarny Staw na pewno odwiedzimy w maju, bo wtedy planujemy kilka dni w Tatrach 🙂

 • Kasia

  Fantastyczne zdjęcia! Mają klimat… Od razu mam ochotę się tam wybrać 🙂

 • przepięknie tam, muszę koniecznie zaplanować na wiosnę !!!

 • Paula Paullaa

  Świetne fotki 🙂

 • Iwona Gogulska

  W Polsce potrafi być tak pięknie!

 • Polska jest piękna!

 • ja, chociaż wyszedłem na Rysy, to nie byłem nad Czarnym Stawem. Może w któryś dzień, kiedy nie będzie tyle ludzi 😉

 • Aga Binkiewicz

  To jeden z moich ukochanych widoków w Tatrach, zwłaszcza, że łączy się ze wspomnieniem kilkunastogodzinnego marszu na Rysy i z powrotem. 🙂 Aż zatęskniłam.

 • Przepiękne miejsce! Pokazałam mężowi już polskie morze, to teraz czas na góry. Czarny Staw obowiązkowo znajdzie się na naszej liście. 🙂

 • Pieknie tam! Jestem dumna z naszych Tatr 🙂

 • Piękne zdjęcia i dobry opis! Warto dodać, że najlepiej wybierać się w taką trasę już z samego rana, bo później może być tłoczno i zwyczajnie za późno – taka trasa to kilka godzin 🙂 Do tego nieszczęsne konie, które ciągną wozy do Morskiego Oka… Należy omijać je szerokim łukiem, żeby nie przyczyniać się do męczenia tych biedaków, więc przejście pieszo to również kawałek czasu jak nic!

  Polskie góry są bajeczne. Mówi się ‚cudze chwalicie, swojego nie znacie’ – i to prawda. A nasza Polska jest taka ładna!
  Świetny post, serdecznie pozdrawiam! 🙂 Monika z draVska.com

 • Mnie się nigdy nie udało tam dotrzeć, może kiedyś się odważę, kto wie… Póki co muszę wrócić do dawnej kondycji.

 • Ewa

  Aż mnie dziw bierze, że w swoim życiu tylko raz byłam w Tatrach by pochodzić po górach. A takie piękne tam widoki!

 • przepiękne!!! możemy być dumni z takich widoków w Polsce! Tatry od dawna za mna chodzą, bo bardzo pobieżnie znam, więc już wiem gdzie się wybiorę jak w końcu uda mi się pojechać 🙂 dzięki za podpowiedź 🙂

 • wracałam kiedyś przez góry po ciemku i to było naprawdę straszne. 😛 nic nam się nie stało, ale to że idziesz i nie widzisz gdzie nieźle nas stresował. plus dzikie zwierzęta, których oczy gdzieś nam migały między krzakami.. muszę się w końcu wybrać w Tatry na dłużej. 🙂

 • Wielopokoleniowo 3

  Całe Tatry przeszłam kilka razy, łącznie z Granatami 😉