Cmentarz Orląt Lwowskich

Opublikowany 6 komentarzy

Cmentarz Orląt Lwowskich jest częścią Cmentarza Łyczakowskiego na terenie Lwowa. To jedna z największych nekropolii naszego narodu. Spoczywają tam ciała młodych Polaków, którzy zginęli w obronie miasta. To absolutny must have wycieczki po Lwowie.

Cmentarz Orląt Lwowskich

Lwów jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc na terenie zachodniej Ukrainy. Każdego roku odwiedzają go tysiące naszych rodaków. Mimo trudnej historii i zawirowań geograficznych wiele osób uważa, że Lwów jest polskim miastem, dokładnie takie same wrażenie miałam podczas mojej pierwszej wizyty w tym mieście.

Znajdziecie tam mnóstwo polskich akcentów, od zabytków i  pomników, przez miejsca po polski język, który usłyszycie właściwie na każdej ulicy w tym mieście. Gwarantuje, że poczujecie się tam jak w domu. Kwintesencją polskiej historii Lwowa jest Cmentarz Orląt Lwowskich. Jest nie tylko świadectwem bohaterskiej walki naszych rodaków ale miejscem, które z całą pewnością zrobi na Was ogromne wrażenie.

Cmentarz Łyczakowski

Cmentarz Orląt Lwowskich to część Cmentarza Łyczakowskiego, położonego przy ulicy Miecznikowa. Choć na pierwszy rzut oka przypomina Cmentarz Powązkowski w Warszawie, czy Rakowiecki w Krajowie różni się od nich diametralnie. Jest ogromną nekropolią z polskimi nagrobkami i świadectwem bohaterskiej walki. Ilość grobów i polskich nazwisk przyprawia o zawrót głowy.

Historia Cmentarza Łyczakowskiego

Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786 roku na podstawie dekretu cesarza Józefa z 1783 roku. Głównym powodem jego powstania były kwestie higieniczne. Zdecydowano, że mniejsze cmentarze przykościelne zostaną zamknięte na rzecz dużo większej jednostki. Teren cmentarza był wielokrotne powiększany, a rozbudowa rozpoczęła się od 1790 roku. W ciągu 200 lat istnienia tego miejsca pochowano około pół miliona osób.

W przeważającej części spoczywają tam ciała Polaków, Ukraińców, Niemców, Żydów. Najbardziej charakterystycznymi miejscami są: Kaplica Adamskich, Kaplica Barczewskich, Kaplica Dunin Borkowskich, Kaplica Kiselków, czy Kaplica Molendzińskich. Cmentarz Orląt Lwowskich jest częścią tego ogromnego terenu, jego oficjalna nazwa brzmi: Cmentarz Orląt Lwowa.

Na terenie Cmentarza Orląt Lwowskich spoczywają ciała młodych chłopców, którzy stanęli do heroicznej walki w obronie tego miasta. Walki o obronę Lwowa trwały od 1918 roku i właśnie wtedy powstawały pierwsze mogiły. Z czasem było ich coraz więcej i w konsekwencji Rada Miejska zdecydowała o budowie dużego kompleksu właśnie tam.

Na Cmentarzu Orląt Lwowskich do wybuchu II wojny światowej pochowano 3000 żołnierzy, w przeważającej części byli to młodzi chłopcy, którzy nie zdążyli jeszcze nawet wejść w dorosłość. Po przejęciu Lwowa przez Związek Radziecki ten obiekt sukcesywnie ulegał zniszczeniom. Jego kondycja była naprawdę zła. Groby były dewastowane. W 1975 roku doprowadzono do zmiany cmentarza w zakład kamieniarski i szlifiernię.

Sytuacja Cmentarza Orląt Lwowskich poprawiła się dopiero w 2004 roku. Po zakończeniu Pomarańczowej Rewolucji i porozumieniu Polsko-Ukraińskiemu miejsce zostało odrestaurowane i stało się symbolem porozumienia dwóch krajów. Spacer po Cmentarzu Łuczakowskim przywołuje myśli o trudnej historii Polski i Ukrainy, śmierci mnóstwa młodych ludzi i niesprawiedliwości. Wieloletnia historia tego miejsca sprawia, że pokonując każdy metr ma się ochotę coraz więcej wiedzieć i chłonąć Lwów i opowieści o jego mieszkańcach. Ten cmentarz ma niepowtarzalny klimat i jestem pewna, że wywoła ciarki na Waszych rękach.

Cmentarz Orląt Lwowskich praktycznie

Nekropolia jest położona przy ulicy Miecznikowa. Bilet normalny kosztuje 25 hrywien, za dopłatą 10 hrywien możecie robić zdjęcia i nagrywać filmy.

Related content