Polskie lotniska

Najlepsze polskie lotniska – ranking

Opublikowany 6 komentarzy

Polskie lotniska z roku na rok biją kolejne rekordy w obsłudze pasażerów. Coraz atrakcyjniejsza siatka połączeń, nowe samoloty i świetna infrastruktura sprawiają, że regionalne porty zaczynają ze sobą poważnie konkurować. Które z nich jest najlepsze? Oto mój subiektywny ranking.

Lotnisko Chopina

polslkie lotniska

Prawdziwym rekordzistą w obsłudze największej liczby pasażerów jest Lotnisko Chopina. Według raportu organizacji ACI Okęcie zajęło pierwsze miejsce wśród lotnisk UE w tak zwanej grupie od 10 do 25 mln pasażerów (dane z lutego 2018 roku). Lotnisko Chopina jest naszym największym portem lotniczym. Oferuje połączenia krajowe, europejskie, a także międzykontynentalne.

polskie lotniska

Z Okęcia polecimy między innymi do Stanów Zjednoczonych, czy Japonii. Z Warszawy odlatują i przylatują samoloty: LOTu, Wizzaira, Lufthansy, Air France, Czech Airlines, Emirates, SAS, Air Baltic, Finnair. Usłyszycie tam miedzy innymi silnik największej  maszyny LOTu – Boeinga 737 MAX. Muszę powiedzieć, że Okęcie to mój numer jeden na liście polskich portów lotniczych.

Najlepsze polskie lotnisko

polskie lotniska

Nigdy nie zdarzyło mi się utknąć tam w kolejce do kontroli bezpieczeństwa, zatory są szybko rozładowywane. Ogromnym plusem jest świetna lokalizacja. Jako, że Lotnisko znajduje się niemal w centrum miasta, dotrzecie tam z centrum w zaledwie kilkanaście minut. Nie ma także żadnych problemów z parkingiem. Najtańsze i najbezpieczniejsze miejsca parkingowe możecie znaleźć dzięki firmie ParkLot. Do terminali kursuje także komunikacja autobusowa i kolejowa.

polskie lotniska
Kolej:
–  pociąg Kolei Mazowieckich, oznaczenie RL, kursuje na trasie Lotnisko Modlin – Lotnisko Chopina
–  Szybka Kolej Miejska, oznaczenie S2, S3.
Autobusy :,
–  175
–   188
–   148
–   N32 – linia nocna
Bilety bez problemu kupicie w biletomatach znajdujących się na terenie Lotniska, między innymi przy stacji kolejki, czy też w autobusach komunikacji miejskiej. Czas przejazdu z Okęcia do Dworca Centralnego pociągami  RL, S2,S3 to około 25 minut. Podróż autobusami ZTM to 25-30 minut.

polskie lotniska
Na terenie Portu Lotniczego znajduje się wi-fi, Taras Widokowy, strefa rekreacyjna zarówno przed i za punktem kontrolnym (kawiarnie, restauracje, sklepy, kioski, strefa zabaw dla najmłodszych, palarnia. Stanowisk do odpraw pasażerskich jest sporo. Jest tam także kaplica. Możecie mieć ze sobą zarówno bilet tradycyjny, jak i elektroniczny.  W większości przypadków zdarza się, że pasażerowie są przewożeni do samolotu autokarami. Ogromny plus stanowią dystrybutory z darmową wodą, maszyny z kanapkami, przekąskami, kawą, herbatą i napojami. Ich ceny są zdecydowanie niższe niż te w lotniskowych sklepach. Co najciekawsze na Okęciu znajdują się także fortepiany. Jeśli tylko potraficie grać, wystarczy usiąść i zebrać publiczność 🙂

Lotnisko w Gdańsku

polskie lotniska
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy to numer dwa w moim rankingu. Muszę przyznać, że długo zastanawiałam się, czy to nie on zasługuje na 1 miejsce. Dlaczego? Bo to świetnie  zaprojektowany obiekt z bardzo dobrą infrastrukturą z mnóstwem udogodnień dla pasażerów. Uwielbiam stamtąd odlatywać. Lotnisko  jest nieco mniejsze niż Okęcie. Jednak bardzo szybko się rozwija, w 2018 roku spodziewa się aż 5 milionów pasażerów. Co więcej gdański port  jest jednym z najpunktualniejszych lotnisk w Europie. Port lotniczy im. Lecha Wałęsy znalazł się na 10. miejscu w kategorii najmniejszych lotnisk (obsługujących od 2,5 do 5 mln pasażerów rocznie) rankingu OAG On-Time Performance. Kupicie  tam  pamiątki, zjecie posiłek, ale także napijecie się świeżo parzonej kawy. Znajduje się tam także kaplica.

polskie lotniska

Przejście kontroli bezpieczeństwa odbywa się zazwyczaj bardzo sprawnie. Nie musicie ustawiać się w długich kolejkach.  To zazwyczaj 10-15 min. Czytniki kontrolne przyjmują zarówno bilety w aplikacjach mobilnej, jak i te tradycyjne. Lotnisko jest świetnie zaprojektowane. Dociera tam bardzo dużo dziennego światła. Podczas oczekiwania na samolot warto przeczytać magazyn Life nad Travel. Z Gdańska odlatuje mnóstwo samolotów do Skandynawii. Dolecicie stamtąd na przykład na Islandię. Linie Lotnicze: Air Berlin, Air Baltic, Lufthansa, KLM, Norwegian, SAS, Spring Air,  Ryanair, Wizzair. Po wylądowaniu pasażerowie zazwyczaj na terminach docierają pieszo. Co daje ogromną oszczędność czasu. Nie ma także żadnych problemów z parkingiem.

polskie lotniska
Transport na lotnisko

Szybka Kolej Miejska – Pomorska Kolej Metrpolitalna Pociągi kursują na trasie  Gdańsk-Wrzeszcz – Port Lotniczy – Gdynia Główna  co 30 min., na trasie  Gdańsk Główny – Port Lotniczy – Kartuzy  co 1 godz. oraz na trasie Gdynia Główna – Port Lotniczy – Kościerzyna. Bilety kupicie w biletomatach na peronach w obu kierunkach.
Autobusy:
110 – Gdańsk Wrzeszcz
210 – Gdańsk Główny
122 – Sopot Kamienny Potol
N3 linia nocna do Wrzeszcza.

Wrocław

polskie lotniska
Trzecie miejsce zajmuje Port Lotniczy Wrocław, obsługujący loty krajowe a także do większości europejskich miast. Z Wrocławia dolecicie także na Islandię, do Egiptu, czy Maroka.  Wrocławskie lotnisko w porównaniu z Okęciem jest dużo mniejsze, ale równie komfortowe i przyjazne pasażerom. Czas poświęcony na przejście kontroli bezpieczeństwa zajmuje niekiedy zaledwie kilka minut. Obsługa jest bardzo sympatyczna i zawsze pomocna. Baza rekreacyjna z restauracjami i sklepami jest nieco mniejsza niż w Gdańsku, czy w Warszawie, ale z całą pewnością zakupicie tam wszystkie potrzebne produkty. Znajdziecie tam kawiarnie, sklepy, kioski.  Na pasażerów z własnymi samochodami czekają wolne miejsca na parkingu. Do centrum miasta co 20 minut kursują autobusy, linie:
–       106
–       206
Czas przejazdu to 40-50 minut. Z Lotniska do serca Wrocławia możecie dojechać tez WRO AIRPORT EXPRESS. Bilet normalny kosztuje 10 złotych. Linie lotnicze na terenie lotniska we Wrocławiu: LOT, Lufthansa, Ryaniar, Eurowings, Wizzair, SAS, Swiss Airlines.

polskie lotniska

Polskie lotniska rozwijają się w bardzo szybkim tempie i oferują pasażerom mnóstwo udogodnień. Okęcie jest największe, ale możecie tam spotkać spore tłumy. Z Gdańska i Wrocławia lata się dużo spokojniej. Największym rozczarowaniem było dla mnie lotnisko w podkrakowskich Balicach, ale to już zupełnie inna historia. Przed planowanym wylotem odpowiednio się przygotujcie i przybądźcie na czas, a na pewno nie będziecie mieli żadnych problemów.  Zatem w drogę… J

Related content