Dolina Kościeliska

Czego uczą podróże?

Opublikowany 8 komentarzy

Czego uczą podróże? Mnóstwa rzeczy, o których pewnie udałoby się napisać całkiem pokaźną książkę. Podróżowanie ma więcej plusów niż minusów. Nie bez przyczyny mówi się, że podróże kształcą, ale czego tak naprawdę można się nauczyć dzięki przemieszczaniu się po świecie?

Czego uczą podróże?


Jednym podróżowanie przynosi ogromna frajdę, innych doprowadza do złości. Nie każdy z nas lubi podróżować i niestety nie można zapominać o wszelkiego rodzaju chorobach lokomocyjnych i fobiach (np. związanych z lataniem). Pokonanie tych słabości bywa bardzo ciężkie i w konsekwencji z ich powodu często rezygnujemy z podróżniczych planów.

Organizacja


Niewątpliwie podróże uczą mnóstwa rzeczy, które można wykorzystać w codziennym życiu.
Absolutnym numerem jeden na liście zalet podróżowania jest zdobycie umiejętności doskonałej organizacji. Przygotowywanie wyjazdów, logistyka, zakup biletów, poruszanie się po dworcach i lotniskach wymagają od nas dużego skupienia i zdolności organizacyjnych. Lata praktyki i każde kolejne doświadczenie sprawia, że idzie nam coraz lepiej.

Cierpliwość


Podróżowanie z punktu A do punktu B wcale nie jest taka proste. Na naszej drodze bardzo często pojawiają się przeróżnego rodzaju trudności (opóźnienia, odwołane loty, zerwane linie trakcyjne). One bardzo często krzyżują nasze plany. Nie mamy także wpływu na pogodę i sprzęt techniczny. Wszystkie tego typu problemu z czasem  stają się w naszych oczach coraz mniejsze. Podróże uczą nas cierpliwości i wymagają zabezpieczenia na każdą ewentualność. Warto mieć w torbie dodatkowy sweter, baterię, albo power banka.

Języki obce


Przemierzanie kolejnych miejsc i krajów wpływa na naszą znajomości języka angielskiego. Często jesteśmy zmuszeni do komunikowania się w języku innym niż polski. W naszym słowniku przy okazji każdej kolejnej wyprawy pojawiają się nowe  słówka.

Oszczędność


Dzięki tanim liniom lotniczym i wszelkiego rodzaju promocjom kolejowym jesteśmy w stanie przy organizacji wyjazdu za granicę sporo oszczędzić. Możemy kupić tańsze bilety albo zarezerwować nocleg. Korzystajmy z wyszukiwarek i śledźmy na bieżąco strony przewoźników.  Szukanie oszczędności podczas podróży, bardzo szybko przenosi się także na życie codzienne.

Wiedza o świecie i historii


Zwiedzanie kolejnych miejsc przynosi nam każdorazowo potężną wiedzę z zakresu historii oraz kultury. Poznajemy fakty, o których pewnie nie mieliśmy zielonego pojęcia. Do każdego wyjazdu warto się przygotować (zaglądać na strony internetowe, przewodniki).

Kuchnia i nowe przepisy


Przepisy i receptury poznane z innych regionów polski albo części świata wykorzystujemy często w naszej kuchni. Jeśli próbujemy dań i bardzo nam smakują, staramy się wykonać je w naszym domu. Eksperymentowanie w kuchni zawsze jest w cenie.

Related content

 • Fru

  Podróżowanie rozwija – to zdecydowanie. Właśnie dlatego warto pokonywać nawet największe strachy 🙂 Ja np. panicznie bałam się latać, a od roku prowadzę bloga podróżniczego 🙂

 • Podróże uczą też otwartości na drugiego człowieka. I dystansu do samego siebie – tak mi się nasunęło jako uzupełnienie.
  O.

 • Guesswhatpl

  O tak, podróże uczą człowieka wielu potrzebnych rzeczy i wzbogacają nas o niezapomniane doświadczenia. Dodają też energii, a jeśli złapie się tego podróżniczego bakcyla, nie można już przestać. Wiemy, co mówimy 😉

 • Dee Lukasik

  Zgadzam się w stu procentach, podróże zdecydowanie poszerzają nasze horyzonty. Dodałabym jeszcze, że czasami pokazują nam jak powinien lub nie powinien być zorganizowany kraj

 • Piękne zdjęcia 🙂 Podróże uczą też przebywania razem, jeśli podróżujesz z miłością/ przyjaciółmi.

 • Podróże jak dla mnie to przedewszysykim lekcja tolerancji i nabierania dystansu do spraw przyziemnych. I tak jak pierzesz cierpliwości, organizacji ale to wartość dodana do najważniejszej rzeczy jaką czerpiemy z podróży a która jest radość życia.

 • Mnóstwo rzeczy w wymiarze fizycznym i psychicznym dają nam podróże, dzięki nim naprawdę poszerzamy nasze horyzonty. 🙂

 • Podróże uczą życia! Tak naprawdę podróżując uczymy się samych siebie, tego jak radzimy sobie w nowych miejscach, nowych sytuacjach, tego jak potrafimy odnaleźć się na każdym polu i tego jak mamy pokonywać własne słabości. 😉