Bezpieczne podróżowanie

Bezpieczne podróżowanie w praktyce

Opublikowany Dodaj komentarz

Kto podróżuje ten wie, że przemieszenie się z miejsca na miejsce czasami bywa kłopotliwe. Poza zapierającymi dech w piersiach krajobrazami zdarzają się także przecież odwołane loty, zagubiony bagaż, choroby tropikalne, czy też wypadki komunikacyjne. Jak zmniejszyć ryzyko do minimum?  Przygotowałam dla Was praktyczny poradnik!Polska zobacz więcej weekend za pół ceny

Odpowiednia organizacja wyprawy i zachowanie zdrowego rozsądku to podstawy bezpiecznego podróżowania. Oczywiście nie mamy wpływu na wszystkie kłopotliwe sytuacje (np. odwołany lot czy wypadek komunikacyjny), ale na pewne wydarzenia możemy się przygotować. Warto także reagować na działania, które są niezależne od nas, a komplikują nasze podróże.

Dbaj o swoje zdrowie

Bezpieczne podróżowanie

Wybierasz się do egzotycznego kraju? Sprawdź, czy nie będą potrzebne szczepionki. Uchroń się przed bólem, pobytem w szpitalach i różnego rodzaju konsekwencjami. Przed wyjazdem najlepiej zajrzeć na stronę ambasady kraju, do którego jedziemy. Urzędnicy udzielają także takich informacji drogą mailową lub telefoniczną. Zabierz ze sobą apteczkę z plastrami, bandażem i lekami przeciwbólowymi. Nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać.

Ubezpieczenie zdrowotne

Bezpieczne podróżowanie

Przekraczając granicę Polski tracimy automatycznie nasze krajowe ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli nie wykupiliśmy żadnej polisy, musimy liczyć się z tym, że za każde badanie, czy pobyt w szpitalu będą nas słono  kosztowały.  Weźmy pod uwagę chociażby naszego sąsiada – Słowację. Wystarczy, że podczas przebywania po słowackiej stronie Tatr  zdarzy się nam jakikolwiek wypadek, nie mając żadnego ubezpieczenia, zapłacimy nie tylko za leczenie, ale także między innymi za transport helikopterem pogotowia lotniczego. Gwarantuję Wam, że to nie jest tania wycieczka…. Przed wyjazdem zamówcie kartę EKUZ, a także wykupcie ubezpieczenie turystyczne, dzięki temu będziecie spali spokojnie.

Wypadki komunikacyjne

Bezpieczne podróżowanie

Wypadki komunikacyjne mogą zdarzyć się wszędzie. Jeśli jesteśmy jego ofiarami mamy prawo walczyć o zadośćuczynienie. Bez względu na to czy uczestniczymy w nim jako kierowca, pasażer, także transportu publicznego możemy walczyć o odszkodowanie. Warto wiedzieć, że walkę o rekompensatę możemy toczyć nawet 20 lat po zdarzeniu.

Zgubiony bagaż

Bezpieczne podróżowanie

Zagubiony bagaż i opóźnione loty to absolutna klasyka gatunku. Takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Jak się przed tym uchronić? Nie da się! Można jednak zadbać o to żeby w miarę możliwości wartościowe rzeczy mieć w bagażu podręcznym. Nie zdawajcie do luku gotówki, laptopów, czy aparatów fotograficznych.

Bezpieczne podróżowanie

W przypadku bagaży

  •  zgubienie przez przewoźnika – zgłoszenie przewoźnikowi w ciągu 24 godzin,
  • kradzież bagażu – zgłoszenie na policje w ciągu 24 godzin,
  • zgubienie bagażu przez linię lotniczą – zawiadomienie do przewoźnika aby poświadczyć fakt o opóźnieniu bagażu.

Linie lotnicze publikują na swoich stronach informacje na temat bagaży. Podstawą do otrzymania zadośćuczynienia jest zgłoszenie szkody w odpowiednim czasie, a następnie reklamacja.Dokładnie tak samo postępujcie w przypadku opóźnionych lotów.

Zaplanuj podróż, wykup ubezpieczenie, zachowaj wszelkie zasady bezpieczeństwa, a z całą pewnością Twoja podróż będzie genialna.

 

Related content