Noc Świętojańska

Noc Świętojańska w Finlandii

Opublikowany Dodaj komentarz

Noc Świętojańska (Juhannus) to jedno z najważniejszych wydarzeń w fińskiej kulturze. Na czym dokładnie polega? Czy warto przyłączyć się do świętowania? Sprawdźmy!

Finlandia to kraj, w którym natura jest na pierwszym miejscu! Miliony drzew, tysiące krystalicznie czystych jezior to zaledwie początek. Nic więc dziwnego, że to właśnie w tym kraju hucznie obchodzona jest Noc Świętojańska. To święto natury, światła i ognia. Zjawisko białych nocy i dobrą zabawę do rana dostaniemy w pakiecie!

Jak Finowie świętują?

Tak jak mają na to ochotę! Jedni bawią się w pubach, inni wyjeżdżają poza miasto. A tam dopiero można liczyć na dobrą zabawę! Tradycyjne Juhannus to palenie kilkumetrowych ognisk, grilowanie, przygotowywanie jedzenia, tańce, kameralne koncerty i rozgrzewanie saun do czerwoności. Liczy się dobry humor i przebywanie w gronie najbliższych. Jednym ze zwyczajów Nocy Świętojańskiej jest zbieranie kwiatów przez młode dziewczyny, a następnie chowanie owych zdobyczy pod poduszką. To ma ponoć zagwarantować sen z przyszłym mężem w roli głównej. Takich aktywności jest oczywiście dużo więcej! Nie wiążą się one z żadna religią. To przede wszystkim idealne połączenie natury, folkloru i nadprzyrodzonych mocy.

Czytaj także: Loty do Helsinek za 39 zł

Białe noce

Finlandia nie tylko zorzą polarną stoi! Takich niepowtarzalnych zjawisk jest na terenie tego kraju dużo więcej! Podczas Nocy Świętojańskie możemy doświadczyć białych nocy. Na czym polega ich fenomen? W okresie wiosennym i letnim w ogóle nie zapada zmierzch. Zamiast niego następnego dnia obserwujemy po prostu błysk! Białe noce najlepiej obserwować na północy kraju. Świętowanie do białego rana nabiera w tym przypadku zupełnie innego znaczenia. Jedno jest jednak pewne – gigantyczne ogniska na tle jasnego nieba w środku nocy zrobią wrażenie nawet na największych malkontentach. Jeśli dodamy do tego pyszne jedzenie, muzykę i dobre towarzystwo zrobi się im dodatkowo przyjemniej!

Noc Świętojańska 2022

Tegoroczna Noc Świętojańska przypada na 26 czerwca i z całą pewnością będzie obchodzona hucznie, zwłaszcza, że ta impreza corocznie odbywa się w weekend. Pandemia koronawirusa mocno wyhamowała wydarzenia kulturalne. Na całe szczęście możemy do nich wrócić! Jestem więc pewna, że większość mieszkańców Finlandii opuści swoje mieszkania i wyruszy na łono natury. A tam będą czekać pyszne potrawy, ogniska, doborowe towarzystwo i cała moc atrakcji!

Fot. Saad Chaudhry


Related content