Finlandia jesienią – musisz to zobaczyć!

Opublikowany 17 komentarzy

Finlandia jest jednym z najbardziej tajemniczych państw Skandynawii. To kraj tysięcy krystalicznie czystych jezior, setek wysp i milionów drzew. Każdy kto choć raz się tam pojawi, zakocha się w Finlandii bez pamięci. Najlepiej  jechać tam jesienią, a dlaczego? Sami zobaczcie!

fot. Aleksi Koskinen
fot. Aleksi Koskinen

Finlandia o każdej porze roku gwarantuje turystom całą masę atrakcji. Latem możecie doświadczyć tam zjawiska równonocy, zimą odwiedzicie Wioskę Św. Mikołaja, a wiosną i jesienią na niebie dojrzycie niesamowitą zorzę polarną. Szczególnie zachęcam Was do podróży do Finlandii w okresie od września do listopada. Tamtejsze parki narodowe wyglądają wtedy najpiękniej i zapewniam nie będziecie się tam wtedy nudzić.

Magiczne Porvoo

Porvoo

 

Porvoo to urokliwe miasto, położone w odległości zaledwie 40 kilometrów od stolicy Finlandii. Na jego zabudowę składają się brukowane uliczki i drewniane domki. Spacerując po tamtejszym Starym Mieście będziecie mieli wrażenie jakby czas po prostu się tam zatrzymał. W Porvoo można poczuć klimat prawdziwej Finlandii, a jesienią wygląda najpiękniej.

Idealne miejsce dla aktywnych

Fot. Aleksi Koskinen
Fot. Aleksi Koskinen

Finlandia to istny raj dla fanów wszelkich aktywności fizycznej. Znajduje się tam całe mnóstwo ścieżek rowerowych, tras biegowych i siłowni na świeżym powietrzu. Jeśli więc będziecie tam jesienią, koniecznie skorzystajcie z okazji i po prostu działajcie! Wycieczka rowerowa po terytorium Finlandii będzie czystą przyjemnością. Otaczać Was będzie piękna przyroda: drzewa, jeziora i archipelagi. Wypożyczcie rower i ruszcie w podróż. Szczególnie polecam trasę po terenie archipelagu w okolicach Turku.

Finlandia i parki Narodowe

Finlandia

W Finlandii znajduje się aż 30 parków narodowych. Każdy z nich zapiera dech w piersiach. Na ich terenie możesz uprawiać przeróżne aktywności: wspinaczkę czy chociażby treking. W pobliżu Helsinek znajdziesz Park Narodowy Nuuksio. Jeśli chcesz poczuć fińską naturę na własnej skórze, skorzystaj z ofert biur, które organizują w Nuuksio wyprawy trekingowe, ogniska, wspólne zbieranie borówek, czy też umożliwiają wizytę w tradycyjnej saunie.

Zorza polarna

Finlandia

Zorza polarna to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakich można doświadczyć na terenie Finlandii. Zorza pojawia się na fińskim niebie najczęściej w marcu i w październiku. Żeby ją zobaczyć warto wybrać się na północ kraju

 

 

 

Related content

 • Dla mnie późne lato i jesień to idealny czas na podróże i wycieczki. I wcale nie jest tak, że pogoda przekreśla wtedy zwiedzanie krajów nordyckich (bo ja Finlandii do Skandynawii nie zaliczam). Masz już plany na jesienne zwiedzanie w tym roku?

 • Piękne zdjęcia 🙂 Mnie wprawdzie bardziej pociągają południowe klimaty. 🙂

 • dziubdziak.pl

  Pięknie! A Porvoo poprostu powalające!

 • Przepiękne miejsce:) Bardzo chciałabym tam pojechać i jeszcze o Norwegię zahaczyć:)

 • Jak mieszkałam w Finlandii to najlepszym okresem dla mnie byla wlasnie złota, fińska jesien 🙂

 • Cudne ujęcia. Pamiętam jak byłam młodsza i kraje skandynawskie kojarzyły mi się z wiecznym mrozem i generalnie byłam na nie. Do nich trzeba w jakiś sposób dojrzeć, bo teraz niesamowicie marzą mi się norweskie fiordy czy właśnie widoki z Twoich ujęć. Koniecznie muszę zaplanować jakiś wyjazd na północ 🙂

 • Finlandia jest na mojej liście, a zorza od dawien dawna – zdjęcia miodzio 🙂

 • Uwielbiam jesień i podejrzewam, że jej finlandzkie piękno tylko pogłębiłoby tę miłość. 🙂
  Chętnie bym ją zobaczyła na własne oczy, będę wypatrywać takiej okazji. 🙂

 • Ależ pięknie. Lubię takie klimaty 🙂

 • Z tego wynika, że na pewno odnalazłabym się w Finlandii – wszystko co opisałaś, brzmi zachęcająco. Zwłaszcza zwiedzanie rowerem!