Kino skandynawskie – fińskie filmy!

Opublikowany 1 komentarz

Fińskie filmy bawią, uczą i skłaniają do przemyśleń. O to mój subiektywny ranking dotyczący fińskiego kina.

Piękna i bestia to jeden z pierwszych fińskich filmów, jakie miałam okazję zobaczyć. To muzyczny dramat przedstawiający historię miłości Nelli i Sune. Jak się za pewne domyślacie tę dwójkę więcej dzieli niż łączy, jednak wszystko zmienia się kiedy przychodzi im wspólnie nagrać demo. Nelli jest popową piosenkarką, która marzy o wielkiej karierze muzycznej, jej rodzina definitywnie się temu sprzeciwia. Chce żeby dziewczyna skończyła studia medyczne i stała się cenionym lekarzem. Sune to hip-hopowiec , właściciel studia nagrań. Pewnego dnia za sprawą zakładu ścieżki dwójki tych kompletnie różnych do siebie ludzi się krzyżują, a co dzieje się dalej musicie sami sprawdzić.

275e7221-8070-4c94-ac53-80a8f536d724

Kolejny fiński film, który powinniście zobaczyć to Zakazane owoce. Maria i Raakel to dwie osiemnastolatki pochodzące z konserwatywnych wspólnot religijnych. Jak to na młode dziewczyny przystało pewnego dnia postanawiają się zbuntować i uciekają z domów. Z małej miejscowości trafiają do tętniących życiem Helsinek. Poznają tam smak dorosłości, a zarazem łamią wszelkie zasady religijne. Imprezują, przeżywają pierwsze zauroczenia i tracą kontrolę nad swoim życiem. Czy nowy styl życia spodoba im się na tyle, żeby zostać w Helsinkach na stałe? Koniecznie zobaczcie ten film!

owoce

Rok wilka – to niezwykle poruszająca historia Sari, młodej, atrakcyjnej studentki literatury. To na pozór pewna siebie, inteligentna dziewczyna, która nosi w sobie pewną tajemnicę. Jest chora na epilepsję. Ataki choroby z czasem się nasilają i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Sari zaprzyjaźnia się ze swoim profesorem Mikko, wkrótce rodzi się między nimi uczucie. Związek młodej dziewczyny i wykładowcy nie spotyka się z powszechną akceptacją. Czy miłość tej dwójki przetrwa i pozwoli Sari zapomnieć o zdrowotnych problemach?

7201233.3

Rööperi– to genialna komedia kryminalna. Fińskie  kino akcji na najwyższym poziomie. Fabuła filmu rozgrywa się w Punavuori – jednej z dzielnic Helsinkek. Przeważająca część tej produkcji to szybkie akcje, pościgi samochodowe, szantaże, napady, narkotyki i mnóstwo śmiechu. Przerysowany obraz fińskiej mafii doprowadzi was do łez!

rop

Ineks tłuszczony miłości – to fińska komedia romantyczna, do której bardzo chętnie wracam. Stigu i Ella to historia dwójki zapracowanych ludzi, których na początku łączy tylko seks. Z czasem pociąg seksualny zamienia się w uczucie, które po drodze napotyka na mnóstwo przeciwności. Ten film jest kwintesencją fińskiej zachowawczości i poczucia humoru. Świetna historia z Helsinkami w tle.

7491351.3

Jeśli lubie Skandynawskie kino zobaczcie także Obywatela roku – Recenzja Obywatel Roku

Fotografia 1 – Visit Finland, 2,3,4,5,6 – Materiały prasowe

Related content