Porvoo – miasto, które trzeba zobaczyć jesienią!

Opublikowany 1 komentarz

Porvoo to jedno z najpiękniejszych miast w Finlandii. Brukowane uliczki, stara drewniana zabudowa i niepowtarzalny klimat sprawiają, że przebywając w tym miejscu ma się wrażenie, że czas na chwilę się tam zatrzymał.

Idealne jesienią!

Porvoo jest także drugim (po Turku) najstarszym fińskim miastem, które dodatkowo zachowało swój dawny układ urbanistyczny, czyli niskie domki pomalowane na żywe kolory, urocze podwórza i wąskie uliczki. Jedną z najpiękniejszych części miasta jest Vanha Porvoo (Starówka), która została wniesiona po wielkim pożarze pod koniec XVIII wieku. Legenda głosi, że główną sprawczynią pożaru była kucharka, która przygotowując obiad puściła z dymem aż 202 domy – czyli niemal wszystkie zabudowania w miasteczku. Cześć historycznych budynków służy dziś jako galerie czy sklepy, ich wnętrza są naprawdę niesamowite. Zostały urządzone w tradycyjnym skandynawskim stylu.

Czytaj także: Informcja praktycznie o Finlandii

 MG 9481 Porvoo c Jussi Hellsten 4213 2
Co zwiedzić w Porvoo?

Będąc w Porvoo koniecznie zobaczcie Domu Runeberga , przespacerujcie się po wzgórzu Linnamäki. Wstąpicie także do wnętrza katedry Tuomiokirko – to najstarszy budynek w mieście. Katedrę wniesiono w XV wieku. Znajdują się w niej modele statków i pomnik cara Aleksandra.

 MG 9263 Porvoo c Jussi Hellsten 4209 2

Jak dotrzeć do Porvoo?

Porvoo jest oddalone o zaledwie 50 kilometrów od Helsinek. Regularnie kursują tam pociągi, autobusy podmiejskie a latem nawet statek wycieczkowy. Dla tych najbardziej aktywnych świetną propozycją będzie wycieczka rowerowa. Droga łącząca stolicę z Porvoo jest naprawdę urokliwe.

Kolorowe domki

Porvoo szczególnie zachwyca w okresie jesiennym. Drewniane, czerwone domki na tle liści mieniących się w czerowno-złotych kolorach wyglądają naprawdę niesamowicie. Spacer po tym mieście będzie dla was ogromną przyjemnością, potem ciężko będzie Wam wrócić do rzeczywistości. Ja zakochałam się w Porvoo od pierwszego wejrzenia! Transport w Finlandii

Fotografie 2,3,4 Visit Finland

Porvoo c Jussi Hellsten 4195 6769 2

Related content